Bihişti'nin Tarih-i Sultan Cem eseri üzerinde sentaks çalışması
The syntaxes study an interoperation of Behisht of history of the Sultan Cem
- Tez No: 205713
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Türkçenin tarihû gramerinin yazılabilmesi için Türk dilinin belirlidönemlerinin sentaks çalışmalarının yapılması gereklidir. Bugüne kadargenellikle fonolojik ve morfolojik incelenmesi esasına dayalı çalışmalaryapılmış sentaks konusunda ise pek değinilmemiştir. Biz de bu düşüncedenyola çıkarak ?Behişti'nin Tarih-i Sultan Cem? eserinin sentaks çalışmasınıyaptık.Metnin önce Latin harfleriyle transkripsiyonu yaptık. Bu sırada cümle dışıolan Arapça ve Farsça bazı ibareler ve manzum kısımlar metne aynen aldık.Metnin 400 cümlesi tek tek fişlendikten sonra birleştirildi. Böylece cümletahlilleri indeks haline getirilmiş oldu. Çalışmamızın sonuna bir de ? Sözlük ?lâve ettik.
Özet (Çeviri)
It is necessary to make the study of syntax of definite periods of Turkishlanguage for making possible to write the historical grammar of it. Until today,generally phonologic and morphologic studies are done more than syntaxstudies, from this idea we decided to make the syntaxes study aninteroperation of Behisht of history of the Sultan Cem.First the text was translated into Latin alphabet. While doing this samepassages and poetic parts in Arabic and Persian were included in the text.The 400 sentences of the text were first written on the stripes and than puttogether. So sentence analysis was transformed into indices, and then addeda dictionary.