Örgütlerde yeniden yapılandırma süreci ve örgütsel davranış
Reorganization period and organizational behavior in organizations
- Tez No: 205712
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sürekli değişim içinde olan dünyada örgütler, yeni dünya koşullarınakendilerini uyarlamak ve yeni oluşan ortamda yer edinmek için, yenidenyapılandırma çalışmalarıyla yapı ve süreçlerinde değişim uygulamayayönelirler.Örgütün geçirdiği yeniden yapılandırma süreci, işgörenlerin çalışmayaalıştıkları örgütün yapı ve sürecini değiştirirken, diğer yandan örgütünörgütsel davranışını da etkiler. Bu süreçten etkilenen örgütsel davranışın,yeniden yapılandırma sürecinin başarılı olmasını isteyen yönetimlercegözardı edilmemesi ve yeniden yapılandırma çalışmaları için işgörenindesteğinin kazanılmasına yönelik gerekli yaklaşımın sergilenmesi gerekir.Yeniden yapılandırma sürecindeki örgütsel davranışın ele alındığı butezde, öncelikle yeniden yapılandırma kavramı incelenmiştir. Daha sonraörgütsel davranış kavramı ve yeniden yapılandırma sürecinden etkilenmesibeklenen örgütsel davranış boyutlarından güdüleme, grup dinamiği, örgütselbağlılık, örgütsel kültür, örgütsel çatışma ve örgütsel değişim kavramlarıaçıklanmıştır.Türkiye Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde uygulanan araştırmaile yeniden yapılandırma kavramının işgörenler tarafından ne kadar iyibilindiği öğrenilmeye çalışılmış, işgörenlerin yeniden yapılandırmasürecindeki örgütsel davranış boyutlarından güdüleme, grup dinamiği,örgütsel kültür, örgütsel bağlılık, örgütsel çatışma ve örgütsel değişimle ilgilitutumları belirlenmeye ve böylelikle yeniden yapılandırma sürecinin örgütseldavranışa etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın kapsamına alınan çalışanların, seçilmiş örgütseldavranış boyutlarına ilişkin tutumları, yeniden yapılandırmanın örgütseldavranışa etkisiyle ilgili bilgi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In continuously changing world, the organizations go towards applyingchanges in their structure and processes by re-organization in order to adaptthemselves to the new world?s conditions and have a place in the newenvironment formed.While the re-organization that the organization undergoes, changesthe structure and processes of the organization, it also affects organizationalbehavior of the organization. The organizational behavior that is affected bythe re-organization process must not be ignored by the management thatwants re-organization process be successful and necessary approach has tobe followed for gaining the support of employees for the re-organizationprocess.In this thesis in which organizational behavior in re-organizationprocess is examined, firstly, the re-organization concept that has severaldefinitions in literature has been examined. Then, organizational behaviorconcept and organizational behavior dimensions of motivation, groupdynamics, organizational commitment, organizational conflict andorganizational change that are expected to be affected by re-organizationprocess have been explained.By the survey conducted in General Directorate of Halkbank, it wasintended to learn how well re-organization is known by the employees and itwas aimed to determine the attitudes of employees about the organizationalbehavior dimensions of motivation, group dynamics, organizationalcommitment, organizational conflict and organizational change and thereforeto determine the effect of re-organization period on organizational behavior.The attitudes of employees, who are in the coverage of survey, for theselected dimensions of organizational behavior, have provided informationabout the effect of the re-organization on organizational behavior.