Tüketicinin korunması hakkında kanun açısından haksız şartlar
According to law on protection of consumer unfair terms
- Tez No: 205720
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sanayi devrimi sonucunda ortaya çıkan seri ve kitle halinde üretimsonucunda sözleşmelerde değişiklikler olmuş, klasik borçlar hukukusözleşmeleri dışında standart sözleşme denilen yeni bir sözleşme modeliortaya çıkmıştır. Sözleşmelerin matbulaşması ve iş hayatının baş döndürengelişmeleri neticesinde sözleşmelerin müzakere edilebilme imkânı kalmamış,tüketiciler uzunca bir süre satıcı, sağlayıcı veya kredi verenlerin empozeettikleri hükümlerle sözleşme yapmak zorunda bırakılmışlardır. Uzunca birsüre standart sözleşmeler de ferdi sözleşmelerle aynı kaba konulmuş vebunlarla ilgili uyuşmazlıklara ferdi sözleşme hukuku kuralları ile çözümbulunmaya çalışılmıştır. Ancak böyle bir sözleşme hukukunun yetersizkalması sebebiyle Anayasa'da dahi korunmasına yönelik hüküm bulunantüketici korumasız kalmıştır.Nihayet Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 6.maddesinde2003 yılında yapılan değişiklik ile tüketici sözleşmelerinde yer alan haksızşartların denetlenmesi imkanı getirilmiştir.Tüketici sözleşmelerindeki haksız şartlar, sözleşme nitelikli hükümlerolup, bunların öncelikle idari denetime daha sonra ise yargısal denetime tabitutulması tüketicinin korunması açısından büyük önem arz etmektedir.Gerek haksız şartların yargısal denetiminde gerekse sözleşmenintamamlanmasında şüphe halinde tüketici lehine yoruma üstünlük tanımakkanunun ruhuna daha uygun düşer.Anahtar Kelimeler : Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, HaksızŞartlar, Genel şlem Şartları, dari ve YargısalDenetim
Özet (Çeviri)
After serial and mass production, which arose as a result of industrialrevolution, there have been some amendments on contracts, and besidescontracts of classical law of obligations, a new contract model calledstandard contract has come up. Since contracts are being printed and therehave been vertiginous developments in business life, no opportunity tonegotiate contracts is present, and consumers have been forced to concludecontracts under the provisions imposed by sellers, vendors or credit grantors.Standard contracts and individual contracts have been treated in the sameway for a long time and disputes arising out of such contracts have been triedto be solved according to rules of individual contracts law. However, becausesaid contract law was inadequate, consumers, for whom there are provisionsin the Constitutional Law on protection, have been unprotected.Eventually, thanks to amendment to the 6. Article of the Law onProtection of Consumer in 2003, opportunity to audit unfair terms ofconsumer contracts has been introduced.Unfair terms of consumer contracts are contractual provisions and it isvery important to make such terms be subject to administrative controls andthen judicial controls for protection of consumer.In case of doubts in both judicial controls of unfair terms andcompletion of contracts, making predominance in favor of consumer is muchmore suitable for spirit of the law.