Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de çevre politikaları çerçevesinde İskenderun sanayi bölgesi
Environmental politics, management at European Union and Turkey research on the application at iskenderun industrial region
- Tez No: 205752
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde çevre bilinci dünyada, Avrupa da ve Türkiye de hızla gelişmektedir.Bu bilinç artık Avrupa Birliğine üyelik yolunda Türkiye için bir gereklilik olduğu kadar,küreselleşen dünya piyasasında var olmanın bir standardı olma yolundadır. Bu çalışma ileskenderun bölge sanayisisinin gelişen Türk ve Avrupa Birliği Çevre Mevzuatlarına uyumuaraştırılmıştır.Yapılan çalışmanın teorik bölümünde; Avrupa ve Dünyada çevre bilincinin gelişimive bu paralellikle Türkiye'deki çevre bilincinin gelişimi özetlenmiş, Endüstriyel ÇevreKonusundaki Avrupa Birliği ve Türk mevzuatı incelenmiştir.Pratik bölümde ise; teorik çalışma ile elde edilen temel bilgilerin, Yerel Yetkililer,Sivil Toplum Kuruluşları ve fabrikaların yetkililerine yapılan anket çalışması ile skenderunBölgesinde uygulama ve yaklaşımı araştırılmıştır. Anket çalışmalarının sonunda; TürkKanunları ile yapılan düzenlemelerin uygulamada bir formalite gibi kağıt üzerinde olduğu,ancak gerçekte uygulanmadığı görülmüştür. Avrupa Birliği yönerge ve tüzüklerine iseherhangi bir uyum zorunluluğu olmadığından; bu konuda bir çalışma yapılmadığıgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, environmental consciousness is spreading out in the world, Europe as wellas Turkey.This consciousness is not only one of the requirement for Turkey on the way ofmembership to European Union, and also being a standard to be a member of the GlobalMarket.By this study, the adaptation of Iskenderun Industrial region to developing Turkishand European Union laws of environmental regulations are searched.In the theoretical part of the study; the development of environment consciousness inthe World, Europe as well as Turkey is summarized. European and Turkish IndustrialPollution regulations are investigatedIn the practical part; the developing of the applications to the information at thetheoretical part is searched at the Iskenderun Industrial region by applied questionnaires to thelocal authorities , to Non Government Organizations and also to environment responsibilitiesof the factories. From this survey results; The application of the Turkish regulations areconsidered as formalities on the papers, but has no real application. Since it is not obligatoryto full fill and apply the Environmental European Union regulations and laws yet; noapplication on that field has been found.