Avrupa Birliği Mevzuatı Çerçevesi'nde atık yönetimi: Kuşatak örneği
Waste management in the Framework of the European Union Legislation: Kuşatak example
  1. Tez No: 302854
  2. Yazar: EMİNE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YENEROĞLU KUTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çevre, içinde bulunduğumuz, yer ve üzerinde yaşadığımız dünyadır. Bir canlının, neslinin devamı için vazgeçilmez şekilde muhtaç olduğu canlı ve diğer cansız varlıklar arasındaki dengeli ilişki ekosistem dediğimiz kavramı tanımlamaktadır. Ekosistemi olumsuz etkileyen en önemli etken çevre kirliliğidir. Bireylerin yaşam süreçleri içinde çevresinde yararlanırken onu etkilemesi ve etkilenmesi sonucunda oluşan atıklar toprak, hava ve su gibi doğadaki herhangi bir ortama bırakılmaktadır. Başka bir ifadeyle insan dolaylı veya doğrudan çevreyi kirletmektedir.Son dönemde hem küreselleşme hem de çevrenin korunması konusu, dünya gündeminin en önde giden konu başlıklarındandır. Küreselleşme çerçevesindeki ekonomik ve siyasi gelişmeler, çevreyi önemli ölçüde etkilemektedir. Çevre sorunları ise doğası gereği, çok daha fazla küresel özellik kazanmakta, uluslararası toplumu daha geniş ölçekte sorumluluğa çağırmaktadır. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yürütülecek müzakerelerde yol haritasını oluşturan Müzakere Çerçeve Belgesinde çevre önemli bir yere sahiptir. AB'nin müzakere süreçleri incelendiğinde, en çok zaman alan ve en fazla geçiş dönemi talep edilen konular arasında çevre başlığı dikkati çekmektedir. Türkiye de müzakere sürecinde hava kalitesi, atıkların yönetimi, endüstriyel atıkların kontrolü vb gibi konulardaki düzenlemeleri karşılayabilmek için önemli kaynağa/yatırımlara ihtiyaç duyacaktır. Özellikle atık yönetimi konusunda kamu sektörü ve özel sektör mevzuatlarının yeni taleplere cevap verebilecek ve Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi çevre güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır. Bu konuda Uluslararası standartların uygulanması, mevzuatlar çerçevesinde oluşturulacak çevre yönetimi ve güvenliği politikalarının yaşama geçirilmesi daha yaşanabilir bir dünya için zorunludur. İnsanoğlunun yaşamını idame ettirmesi için ortaya çıkardığı atıklar geri dönüşüm gerçekliğiyle karşımıza çıkacağından bu atıkların çevreye zararlarının en aza indirilmesi ortak kabul görmüş çevre yönetim sistemlerinin hayata geçirilmesiyle mümkündür.
Özet (Çeviri)
Environment, in the present, and in the world that we live on. A living thing, as the indispensable need for the procreation of a balanced relationship between the living and inanimate things defines the concept of ecosystem we call. Ecosystem is the most important factor affecting the environmental pollution. Affect and be affected by it around in the life processes of individuals as a result of using the waste land, air and water are released to the environment as any in nature. In other words, people directly or indirectly pollute the environment.Recently, both the subject of globalization and the protection of the environment, the world's leading subject başlıklarındandır agenda. Economic and political developments within the framework of globalization, the environment has a significant influence. The nature of environmental problems, gaining a lot more global property, the wider international community calls for accountability. Road map for the negotiations conducted between the European Union and Turkey Negotiating Framework Document, which has an important place in the environment. EU negotiation processes are examined, the most time-consuming, and most of the issues requested in the transition period is remarkable environment heading. Turkey in the negotiation process of air quality, waste management, industrial waste control, etc. In order to meet regulations on such matters as an important resource / investment will be needed. Waste management, especially in the public sector and private sector can meet the new demands of the laws and regulations to be aligned with the European Union is of vital importance in terms of environmental safety. In this regard the implementation of international standards, legislation created the framework for environmental management and security policies is essential for the realization of a more livable world. Maintenance before storing the waste for the life of mankind reveals that he'll appear with the reality of recycling wastes to minimize losses to the environment the implementation of joint environmental management systems can be accepted.