Avrupa Birliği ve Türkiye'de tarım-çevre ekseninde sosyal sorumluluk yaklaşımı ve bu alandaki uygulamaların değerlendirilmesi
Socially responsible approach in the European Union and in Turkey about agri-environmental axis and evaluation of applications in the field
- Tez No: 679331
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde sosyal sorumluluk kavramı çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Avrupa Birliği'nin konuya yaklaşımı ele alınmıştır. Öncelikli olarak iktisadi ana akım iktisadi model çerçevesinde ülke ekonomisindeki aktörlerin rolü değerlendirilmiş daha sonra ise ceteris paribus kavramının çerçevesi daraltılarak günümüz gerçeklerine daha uygun bir model çerçevesinde aktörler arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve teorik olarak sosyal sorumluluk kavramının rolü ve etkisi anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Sosyal sorumluluk kavramı en yaygın kullanım biçimi olan kurumsal sosyal sorumluluk olarak ele alınmış ve kavramın tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Kavramın içeriği ve anlamına ilişkim uluslararası örgütler ve Avrupa Birliği'nin tanımları değerlendirilmiş, bu tanımlar çerçevesinde bu organizasyonların konuya yaklaşımı irdelenmiştir. Tezin ana odak noktası olan tarım ve çevrenin dünya ekonomisi ile insan hayatı için olan önemine yer verildikten sonra Jean-Jacques Rousseau'nun Toplum Sözleşmesi yaklaşımı çerçevesinde devletin tarım ve çevre kapsamında sosyal sorumluluk alanındaki rolü Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki temel hukuk unsurları, plan ve stratejiler çerçevesinde ele alınmıştır. Küresel düzeyde uluslararası kuruluşların sosyal sorumluluğa yaklaşımlarının ve bu alanda konseptlerin ele alındığı tezde küresel yaklaşımların Türkiye'de ve Avrupa Birliği'nde nasıl şekillendiği üzerinde durulmuştur. Tezde kamu-sivil toplum iş birliğinin önemi Avrupa Birliği'ndeki sivil toplum örgütlenmesi referans alınarak irdelenmiştir. Tezdeki konuların değerlendirilmesi ışığında kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki hukuki ve politika eksikleri değerlendirilerek bu eksikliklerin neden olabileceği riskler ve atılması gereken adımlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Turkey's and European Union's approach on agri-environment within the context of social responsibility. At first, the roles of the economic actors were evaluated based on mainstream economic model in local level, and following via narrowing down the ceteris paribus term the model has been converted into the recent economic practice to evaluate the relations between economic actors, and to interpret theoretically the role and the effect of social responsibility term. Social responsibility term has been acknowledged as corporate social responsibility as it is the most common used term in the literature, and its historical development has been presented. Regarding the definition of the term international organisations' and European Union's approaches have been analysed within the framework of the definitions made by these organisations. The importance of agriculture and environment for world economy and human life have been presented. Following the presentation of importance, the role and responsibilities of governments in the context of agriculture and environment have been analysed based on Jean-Jacques Rousseau's“On the Social Contract; or, Principles of Political Rights”study within the framework of the European Union's and Turkey's legal infrastructure, plans and strategies. On global level, international organisations' approaches on the thesis subject have been analysed and how global approaches are formed in Turkey and European Union has been urged on. In the thesis, the importance of government-civil society collaborations has been studied referencing the civil society organisation in the European Union. In the light of the evaluations of the issues in thesis, political and legal gaps in the corporate social responsibility concept and the risks these gaps caused, and the necessary steps to be taken have been presented.