Ali Haydar Tanerin eğitim ve din eğitimi görüşleri
The education and religion education of Ali Haydar Taner
- Tez No: 205808
- Danışmanlar: PROF.DR. ABBAS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmamızın temel amacı Osmanlı devletinin yıkılış, Cumhuriyet dönemininbaşlangıç yıllarında yaşamış olan Ali Haydar Taner'in eğitim ve din eğitimi hakkındakigörüşlerini araştırmaktır. Bu sebeple araştırmamız bir eğitimcimizin görüşleri üzerindeyoğunlaşmıştır. Bir öğretmen olan Ali Haydar, halen kullanılmakta olan ?Elifba? cüzünün demüellifidir. Ali Haydar, okullardaki müfredat programı üzerinde çok emek vermiştir.Ezberciliğe dayanan eski usulleri değiştirmeğe çalışmış iş prensibine ve hayat bilgisine birusul koydurmuştur. Aynı zamanda bir psikolog olan Ali Haydar, talebelerin arasında bireyselve ruhsal farklılıklar olabileceğini bundan dolayı sınıf öğretmenliğine önem verilmesiningerekliliğini savunmuştur.Okulların ezber yaptırılan bir yer olmadığını, asıl hedefin, çocukların fıtratında mevcutolan meyil ve kabiliyetleri keşfetmek ve o meyil ve kabiliyetleri geliştirmek olduğunusavunmuştur. Muallimlere seslenerek:? Muallim, öğrencilerin ruhi ve bedeni kabiliyetlerihakkında tetkik ve müşahedelerde bulunmaya mecburdur? der. Talebelerin istidat vekabiliyetlerinin belirlenmesi için talebe sicil defteri tutulmasının gereğini ve bu defterin neşekilde tutulması gerektiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study, was to investigate the education and religion education ofAli Haydar Taner who had lived between Ottoman collapse and at beginning of the republic.So our investigation has intensified on the opinions of a educators. he was a teacher and thesame time the writer of that it has used now elif ba cuz .Ali Haydar has given effort to uponthe school?s curriculum programmed .He tried to change old methods based on the learnt byheard and he made a role done for the business principal. And life knowledge. The same timeAli Haydar was a psychology, he defended be individual and psychic differences betweenstudents and on account of necessity of considering important primary teacher.He defended the school which doesn?t learnt by hearts palace and the main purpose ofexplore in children?s capabilities and develop this capabilities. He calls out to teacher:?Teachers have to examine and follow about student?s capability.? He stated necessity ofholding on student register notebook for determine student?s capability and how prepare thisnotebook.