Muhammed bin Hacı İvaz, Cinânül-Cenân (inceleme, metin, dizin)
Muhammed bin Hacı İvaz, Cinânül-Cenân (Research, Text, İndex)
- Tez No: 205809
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AVNİ GÖZÜTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 635
Özet
Eski Anadolu Türkçesiyle yazılmış eserlerden ?Cinânü'l-Cenân? üzerindeyapılan bu çalışma; ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Metin? ve ?Dizin? bölümlerindenoluşmaktadır.?Giriş? kısmında Cinânü'l-Cenân'ın yazarı, konusu, dili, yazılış tarihi venüshaları üzerinde duruldu.?İnceleme? bölümünde eserin dil özellikleri tespit edildi. Bu bölüm, ?imlaözellikleri?, ?ses bilgisi?, ?şekil bilgisi? ve ?cümle bilgisi? başlıklı dört alt bölümdenoluşmaktadır.?Metin? bölümünde Cinânü'l-Cenân'ın seçilen üç nüshasının tenkitli metni yeralmıştır. Metnin çeviri yazısında, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan çeviri yazıalfabesi kullanılmıştır.?Dizin? bölümü dört kısımdan meydana gelmiştir. Birinci kısımda metindegeçen bütün kelimeler, bazı kelime grupları, isim ve fiil çekim ekleri alfabetik sırayagöre dizilmiş, böylece Cinânü'l-Cenân'ın anlam ağırlıklı bir gramatikal dizinioluşturulmuştur. İkinci kısım, ?Kişi, Eser ve Yer Adları Dizini?dir. Üçüncü kısımda,metinde geçen çekim eklerinin yerlerini gösteren ?İşletme Ekleri Dizini? yer almaktadır.Dördüncü kısımda ise sözcüklerin metindeki sıklığını gösteren ?Sıklık Dizini?bulunmaktadır.Çalışmanın sonunda, yararlanılan kaynaklardan oluşan bir bibliyografya vardır.
Özet (Çeviri)
This study on ?Cinânü?l-Cenân?, one of the works of Old Anatolian Turkish,consists of the chapters ?Introduction?, ?Research?, ?Text?, and ?Index?.In the chapter ?Introduction? was focused on the author, subject matter,language, date of being written, and copies of ?Cinânü?l-Cenân?.In the chapter ?Research?, linguistic features of the work were determined. Thischapter is composed of four subcategories entitled as ?ortographic features?,?phonetics?, ?morphology?, ?syntax?.In the chapter ?Text?, critisized texts of three selected copies of?Cinânü?l-Cenân? were included. In the writing of the text-translation, the transcriptionalphabet, widely used in Turkey, was used.?Index? chapter is made up of four parts. In the first part, all the words used inthe text, some word groups, inflectional affixes were listed alphabetically, and asemantics-based grammatical index of ?Cinânü?l-Cenân? was formed in this way. Thesecond part is ?The Index of the Names of Characters, Works, and Places?. ?The Indexof Inflectional Affixes? is in the third part where the locations of the inflectional affixesused in the text were indicated. ?The Index of Frequency?, which indicates thefrequency of the words in the text, is in the fourth part.At the end of the study, there is a bibliography comprising the sources utilized.