İslam Aile Hukukunda evlilik engeli olarak din farkı problemi
The religious differentiation of couple as a prohibitivein Islamic marriage
- Tez No: 205811
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Evlilik ve din insanlığın önemini hiç kaybetmeyecek gündemidir. Bu nedenledin bütün sosyal kurumları etkileyen, onlara kavram kazandıran bir güce sahiptir.Toplumların vazgeçilmez değere sahip en küçük birimi olan aile, insanoğlunungeleceğinin teminatıdır. Mutluluğunun, gelişiminin teminatıdır. İslâm dini insanlarındünya ve ahiret mutluluğunu hedef edindiği için evlilikle ilgilenmiştir. Bu hedefigerçekleştirmeye yarayacak hükümler koymuştur. İslâm Aile Hukukunda evlilik engeliolarak din farkıyla ilgili hükümleri de bu noktadan ele almak gerekir. Aynı dinden olankişlerin evliliklerindeki uyum farklı dinden olanlarınkinden daha kolay olacaktır. Diğertaraftan eşler arasındaki din farklılığı çocukların yetişmesinde sıkıntılaroluşturabilecektir.İslâm Aile Hukukunda evlilik engeli olarak din farkı problemini çevreleyenilkeler vardır: Aile hukukuna hâkim ilkeler emredici olmakla birlikte, nikâh akdi hukukibir akittir.Çalışmamız boyunca elde ettiğimiz bilgilere göre, İslam dininde müşrikkimselerle evlilik Kur'anın açık delaletiyle yasaklanmıştır. Yine Kur'anın açıkdelaletiyle Müslüman erkek ehli kitap kadınlarla evlenebilir. Müslüman kadının ehl-ikitap kimselerle evliliğini açık olarak ortaya koyan Kur'an ve Sünnet ifadesi2bulunmamaktadır. Burada müşrik, ehl-i kitap, kâfir kelimeleri Kur'anın bütünlüğüiçerisinde anlaşılması gereken anahtar kelimelerdir.
Özet (Çeviri)
The marriage and the religion are the most important two things that the humankind hasbeen considering. Therfore the religion is own strength which has made social associationseffect. Family that has made value that the communities can?t be able to refuse is guaranteefuture of humankind. The people?s happiness and progress relies on family. İslâm that has madeaim the people?s happiness of world and the next world has rule. The rules that have made thereligious differentiation of couple as a prohibitive subject at İslamic Marriage should beperceived from this point. Persons in identical religion accord more easily than ones in differentreligion. At the other hand, to be in different religions for husband and wife affect negativelyreligious and ethical educations of children.İslamic Marriage has made rules that surrounded the religious differentation of coupleas a prohibitive: The rules that dominated İslamic Marriage are imperative and marriagecontract is a law contract. According to knowledges we reached for our vork, marriage that hasdone with pagan (müşrik) peoples forbided with certain guidance of Qur?an. The Moslem manis able to marriage with woman that is owner a book (ehl-i kitap) with certain guidance ofQur?an again.The explanation Qur?an and Sunna that has been certainly to bring up Moslem woman?smarriage with man that is owner a book hadn?t available. At this point, explanations of ?müşrik,ehl-i kitap, kâfir? are key terms that should be understanded inside the whole of Qur?an.2At the marriage continued, if couples want, marriage has can continue at condition to beMoslem one of couples. Because this condition inclusive forbidden texts (nusûs) hadn?t bepresent at Qur?an and Sunna.