Referentıal and anaphorıc relatıons ın Turkısh and Englısh wrıtten texts
Türkçe ve İngilizce yazılı metinlerde anlamlar arası göndermeler ile ilgili ilişkiler
- Tez No: 205810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ELYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe ve İngilizce yazılı metinlerdeki (kısahikâyeler) anlamlar arası göndermeler ile ilgili ilişkileri göstermektir. Çalışmada,artgönderim ile ilgili bazı bilgiler, bazı ilgili kavramlar, `artgönderim' türlerisunulmakta, `artgönderim' ile ilgili olan önemli sorunlar tanıtılmakta, artgönderimile ilişkili olarak daha önceleri yapılmış olan çalışmalar kapsamlı bir şekildegözden geçirilmekte ve incelenmektedir.Bu çalışmada, dil ile ilgili olarak yapılan çalışmaların merkezi sorununuteşkil eden `gönderme' üzerinde durulmakta, bu konu vurgulanmakta ve dünyadayer alan varlıkları belirlemek, tespit etmek için dilbilimsel ifadeleri nasılkullandığımız ile ilgili olan sorunlar tartışılmaktadır. Artgönderim ile ilgili olantemel yaklaşımlar detaylı bir şekilde tanımlanmaktadır. Bunun ötesinde, ÖmerSEYFETTİN ve O'Henry'den seçilmiş olan hikâyeler artgönderim ilişkileribağlamında analiz edilerek değerlendirilmektedir. Geniş kapsamlı, ayrıntılısonuçlar sunularak artgönderim bağlamında Türkçe ve İngilizce hikâyelerbirbirleriyle kıyaslanmakta, karşılaştırılmaktadır.Kısa hikâyelerden elde edilen çözümlemeli örnekler yardımıyla Türkçe veİngilizce hikâyelerin artgönderimsel ilişkileri somutlaştırılarak, çalışmanınsınırları belirlenmekte, sonraki çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the use of anaphoric expressions andreferential senses in Turkish and English short stories. In the study, somebackground information about anaphora, some related concepts and types ofanaphora are presented, important issues related with the term `anaphora? areintroduced and earlier studies on anaphora are reviewed comprehensively.In this research, a central problem in the study of language which is calledas `reference? is emphasized and the issues of how we use the linguisticexpressions to identify individual entities in the world are discussed. Basicapproaches to anaphora are identified in detail. Furthermore, the selected storiesof `Ömer SEYFETTİN? and `O?HENRY? are analyzed and evaluated according toanaphoric relations. English short stories are compared and contrasted withTurkish short stories in terms of anaphora by giving overall results.After analyzing anaphoric relations in Turkish and English short stories bymeans of the analytic examples from short stories, limits of the study aredetermined and some suggestions for further studies are presented.