Aile işletmelerinde yönetimin bir sonraki kuşağa devrinde karşılaşılan sorunların tespitine ve bu sorunların çözümüne ilişkin bir araştırma
A research related to determination of the problems faced in the term of succession process of management to the next generation in family business; and solutions of these problems
- Tez No: 205891
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZMİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Aile işletmeleri ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahiptir.Ülkelerin ekonomik hayatında yer alan şirketlerin büyük oranda aileişletmeleri olduğu görülmektedir. Gayri safi milli hasılanın önemli birkısmı aile işletmeleri tarafından üretilmektedir.Aile şirketlerinin bir çalışma konusu olarak ortaya çıkması ilebirlikte bu işletmelerde yönetimin sonraki kuşaklara devredilmesi sorusuda gündeme gelmiştir. Globalleşen dünya ekonomisi ve bunun getirdiğisonuç olarak acımasız rekabet koşulları bulundukları ülkelerinekonomilerinde önemli bir yere sahip aile işletmelerini tehdit etmektedir.Böyle bir rekabet ortamında aile şirketlerinin ömürlerini uzatabilmek vefirmayı bir sonraki kuşağa aktarabilmek bir süreci gerektirmektedir. Busüreç içerisinde sorunlarla karşılaşılması ise kaçınılmaz olacaktır. Aileişletmelerinde ortaya çıkan sorunlar üzerinde yapılan araştırmalar,sürekliliğin gerçekleştirilememesinin en önemli sebeplerinin başında,şirket belirli bir büyüklüğe ulaştığı ve gerekli şartlar oluştuğu halde,?kurumsallaşma? çalışmalarının başlatılmaması gelmektedir. Buçerçevede, en büyük handikap, çeşitli gerekçelerle, özellikle kurucudansonra bayrağı devralacak `ikinci Nesil' aile üyesinin belirlenmesi vehazırlanmasını sağlayacak olan ?devir planlaması?nın, planlanmasınınyapılamamasıdır. Yapılan araştırmalar 1/3'den daha az oranda aileişletmesinin 1.nesilden 2. nesile geçebildiğini, bunların ise ancakyarısının 3.kuşağı görebildiklerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Aileİşletmelerinde Yönetimin Bir Sonraki Kuşağa Devrinde KarşılaşılanSorunlar incelenmiş ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Aile İşletmeleri, Nesil, Devir, Devir Planlaması,Faktör Analizi
Özet (Çeviri)
Family businesses are of great importance for national economies.It?s observed that companies that exist in economic lives of countries areto a large extent family businesses. An important part of countries? grossnational product is produced by family businesses.With the emergence of family business as an area of study; thequestion of succession has come onto the agenda. Globalized worldeconomy- and harsh competitive conditions as its consequence- arethreatening family businesses, which are important for nationaleconomies. To prolong life spans of family businesses and to ensuresuccession of businesses to next generations necessitate a process.During this process, problems will inevitably be encountered. Researchabout problems that occur in family businesses have shown that themain reason why continuity cannot be provided is evasion fromlaunching ?institutionalization? studies; although business has reached aproper size and the necessary conditions are mature. In this framework,the biggest handicap is, for different reasons, neglecting to do theplanning of ?succession planning?, which will help to determine andprepare the member of second generation that will take over thecharge/control/flag after the founder. Research have shown that lessthan 1/3 of family businesses can succeed from first to secondgeneration; and only half of them are able to see the 3rd. In this study,problems encountered in the succession process of family businesses areanalyzed and proposals for solutions are presented.Keywords : Family Business, Generation, Succession, SuccessionPlanning, Factor Analysis