Türkiye'de ihracat teşviklerinin etkinliği
Incitement of exportation's efficiency in Turkey
- Tez No: 205914
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTÜRK YE'DE HRACAT TEŞV KLER N N ETK NL ĞHatice CEVAH Rktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2007Danışman: Doç. Dr. Erol KUTLUBir ekonomide dış ticaretin özellikle ihracatın ekonomik büyüme üzerindeolumlu etkileri vardır. Bu etkiler; milli geliri artırması, piyasa genişlemesine yol açması,döviz sınırlamalarını ortadan kaldırması, yurtiçi etkenliği ve verimliliği artırması,mukayeseli üstünlüklere uygun bir kaynak dağılımına yol açması, kamu politikalarınınuygulanmasına izin vermesi ve tasarrufları artırmasıdır.Dolayısıyla ihracat, iktisadi büyümenin finansmanı açısından önemli birfaktördür. Bu nedenle ülkeler dış ticarete ayrı bir önem vermektedirler. Uluslar arasıpazarlarda yoğun bir rekabetin yaşandığı günümüzde ülkeler ihracatın gelişmesinekatkıda bulunacak stratejiler belirlemekte ve çeşitli önlemler almaktadırlar. Buçerçevede ihracat işlemlerine ve ihracatın teşvikine ilişkin olarak alınan önlemlerinönemi büyüktür.Bugün Türkiye dışa açık büyüme modelini seçmiş gelişmekte olan bir ülkeolduğu için; ihracat, dolayısıyla ihracatın teşviki büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada ihracat teşvikleri teknik olarak incelenecek, Türkiye'de ihracatınartmasına katkısı araştırılacak ve çözüm önerileri üzerinde durularak ihracata yönelikdevlet yardımları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThere are positive effects of foreign trading, especially exportation ondeveloping economy. These effects are; increasing national income, causing marketbroadening, putting away foreign currency restricting , increasing native agencies andproductivities, bringing about appropriate source distribution for comparative prioritiespermitting on practicing public politicies and increasing possessionsConsequently, exportation is an important factor for financing financialgrowth. For this reason, all countries gives a special importance for exportation. Intodays, in international markets there is a dense competition and countries aredetermining new strategies to contribute to growth of exportation and taking variousprecautions.In this frame, precautions for exportation processes and incitements are ongreath importance.Because of Turkey who has chosen an extrowert economical model is adeveloping country, today, exportation has great importance.In this studyş incitements of exportation are going to technically examinate,contribution investigate on increasing exportation in Turkey and deliberate on analyzingsuggestions and finally; declaration of government helps