Kayıtdışı ekonomi ve Türkiye'deki boyutu
Non-observed economy and non-observed economy in Turkey
  1. Tez No: 205915
  2. Yazar: FERHAT SELMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUĞBERK TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜKAYITDIŞI EKONOM VE TÜRK YE'DEK BOYUTUFerhat SELMANktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2007Danışman: Yrd.Doç.Dr. Tuğberk TOSUNOĞLUGelişmiş Batı ekonomilerinde 1970'li yılların ikinci yarısından sonratartışılmaya başlayan, 1990'lı yıllardan beri Türkiye'nin temel sorunlarından biri olankayıtdışı ekonomi kavramı, nedenleri, etkileri ve sonuçları itibariyle çeşitli unsurlarıiçeren önemli bir sorundur.Kayıtdışı ekonomi, resmi kayıtlara girmeyen, kanuni belgelerlebelgelendirilmeyen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde kontroledilemeyen ve milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan ekonomik işlem vefaaliyetlerin tamamıdır.Günümüzde kayıtdışı ekonomi olgusu, ülke ekonomileri üzerinde yarattığıtahribatlar nedeniyle birçok platformda tartışılmakta, bu konuda her ülke kendiekonomik ve sosyal yapısına uygun çözümler aramaktadır. Kayıtdışı ekonomi, kamufinansman dengesinde meydana getirdiği olumsuzluğun yanı sıra kamusalyükümlülüklerini zamanında ve eksiksiz yerine getiren ekonomik birimler aleyhinehaksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Ayrıca toplam ekonominin bir bölümü resmikayıtlara girmediği sürece, ekonominin gerçek boyutunu, ekonomik büyüklükleringöreli ağırlığını, uygulanan ekonomik politikaların sonuçlarını ve geleceğe dönükgerçekçi öngörüleri saptamak olası değildir. Bunların dışında makroekonomikdengelere, çalışma hayatına ve toplumsal sosyal yapıya sirayet eden birçokolumsuzluğa da neden olmaktadır.Bu çalışmada kayıtdışı ekonomi tanımlanmış, kapsamına ve genel özelliklerinedeğinilmiş, karapara ile ilişkisi ele alınıp incelenmiştir. Ayrıca kayıtdışı ekonomiyiortaya çıkaran nedenler, kayıtdışı ekonominin ölçüm yöntemleri, boyutları, etkileriaçıklanmıştır. Ancak çalışmanın asıl amacını oluşturan, Türkiye'de kayıtdışıekonomiyi oluşturan nedenler ve Türkiye'de kayıtdışı ekonomiyi kayıtlı halegetirebilmek için alınması gereken önlemler konusunda, özgün yaklaşımla tespitleryapılmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThe concept of non-observed economy, which is one of the main problems ofour country from 1990?s and which is started to be discussed in developed Westerneconomies after the second half of 1970?s, is an important matter by its causes, effectsand results.Non-observed economy is the total of economic operations and activities whichis not registered formally, not documented legally, not controlled by authorized publicsectors and not taken into consideration of national income calculations.Nowadays, the subject of non-observerd economy is being discussed on manyplatforms because of the damage it makes on country economies, for this subject everycountry search a solution which is suitable for their social and economic structure.Non-observed economy, which makes negativeness on public finance balance, createsan unjust competition atmosphere for the disadvantage of people who performs theirpublic responsibilities on time and complete. Besides, real size of the economy,relative weightness of economic sizes, results of economic politics which are appliedand realistic foresights made for the future are not able to be determined as long as apart of total economy is not get registered. Furthermore, it causes many negativenesseswhich infect macroeconomic balances and social structure.In this workout, non-observed economy is defined, its scope and generalfeatures are mentioned, its relationship with black money is examined. Besides, causeswhich create non-observed economy, measurement methods of non-observedeconomy, its size, effects are explained. However, causes which create non-observedeconomy in Turkey and precautions to get non-observed economy registered inTurkey, which are the subjects create the main purpose of the workout, there tried tomake determinations by an original approach and solution suggestions are given.