Futbol haberlerinin sunumunda şiddet: Hürriyet, Zaman ve Birgün gazetelerinde futbol sunumlarının analizi
Violence in the presentation of soccer news: The analysis of soccer presentations in Hürriyet, Zaman and Birgün newspapers
- Tez No: 205913
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL GÜREL KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜFUTBOL HABERLER N N SUNUMUNDA DDET: HÜRR YET, ZAMAN VEB RGÜN GAZETELER NDE FUTBOL SUNUMLARININ ANAL ZMeriç M R O LUleti im Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, ubat 2007Danı man: Yard. Doç. Dr. Aysel Gürel Kayao luTürkiye'de futbolda iddet olayları oldukça yaygındır. Nihayet, bu sorun, son zamanlardagenel kamuoyu ve akademik çevrelerin gündemine girmeye ba lamı tır. Futbolda iddetolgusu, kompleks ve çok boyutlu bir olgu olması dolayısıyla, pek çok sosyal bilim dalınınkatkı yaptı ı bir ara tırma alanıdır. Genel olarak, futbolda iddet tartı malarında medyanınfutbola yönelik tutumu önemli bir yer i gal etmekte ve medyanın futbolu sunumuele tirilmektedir. Medya, ya adı ımız yüzyılın en önemli kanı önderlerinden birisidir vekitleleri yönlendirmede etkilidir. Böyle bir güce sahip olan medyanın, kullandı ı iddetiçerikli dil ve haber seçimlerindeki tutumu, insanları dolaylı veya dolaysız etkilemekte veiddete davetiye çıkarmaktadır. Dolayısıyla, medyanın futbol haberlerini sunu biçiminin,iddet olaylarının artı ında etkili oldu u ileri sürülebilir.Bu çalı manın genel amacı, ulusal-günlük üç gazetenin spor sayfalarında verilen futbolhaberlerinin man et ve spotlarında, futbolu nasıl/hangi yollarla iddet ça rı tıracak biçimdesundukları ve bu sunum yollarının, amaçlı bir biçimde seçilen tarihler arasında ve amaçlı birbiçimde seçilen gazetelerdeki kullanım sıklıklarını ara tırmaktır. Ara tırmada ulusal-günlüküç gazetenin toplam 186 sayısının futbol haber ve man etleri incelenmi tir. Verilere, nitelikselve niceliksel içerik çözümlemesi uygulanmı tır.Bu çalı mada ilk olarak, medyanın bir parçası olan üç ulusal-günlük gazetenin (Hürriyet,Birgün ve Zaman) futbol haber man et ve spotlarını sunma biçimleri incelenmi tir. Bu üçgazetenin futbol haber man et ve spotlarını temel olarak militarizm, argo ve metaforlararacılı ıyla sundukları görülmü tür. Bu kategoriler, iddet ça rı tıran sunum yolları olarakbelirlenmi tir. kinci olarak, genelde üç farklı sosyal de erler sistemini temsil ettikleridü ünülen Hürriyet, Zaman ve Birgün gazetelerinde, futbol haber man et ve spotlarının iddetça rı tıran yollarla sunulma sıklı ı kar ıla tırılmı tır. Ba ımsız gruplarda oran testisonuçlarına göre, üç gazete arasında, futbol haber man et ve spotlarının iddet ça rı tıranyollarla sunulma sıklı ı açısından anlamlı bir fark bulunmamı tır. Son olarak, her birgazetede, kritik bir olay ekseninde (Cihat Akta 'ın tribünde öldürülmesi), olay öncesi vesonrası futbol haber ve spotlarını iddet ça rı tıran yollarla sunma sıklı ı ara tırılmı tır.Zaman gazetesinin biraz farklı bir örüntü göstermesine ra men, genel olarak üç gazeteninkritik olay öncesi ve sonrası iddet ça rı tıran yollarla futbol sunumu yapma düzeyleride i iklik göstermemi tir. Bunlara ek olarak, toplam olarak üç gazetenin futbol haberman etlerindeki konu da ılımları ara tırılmı ve söz konusu gazetelerin en çok üç büyükfutbol kulübünün haberlerine yer verdi i gözlenmi tir. Çalı madan elde edilen bulgular,ele tirel medya literatürü ı ı ında tartı ılmı tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVIOLENCE IN THE PRESENTATION OF SOCCER NEWS: THE ANALYSIS OFSOCCER PRESENTATIONS IN HÜRR YET, ZAMAN AND B RGÜNNEWSPAPERSMeriç M R O LUCommunication Sciences MajorAnadolu University Institute of Social Sciences, February 2007Adviser: Assistant Prof. Dr. Aysel GÜREL KAYAO LUSoccer violence incidents have been seen considerably pervasive in Turkey. At last, this issuehas been put on the agenda of general public and academic circles recently. As soccerviolence phenomenon is the complex and multidimensional one, it is a research area in whichmany social sciences make some contributions. Generally at the discussions of thephenomenon in social sciences, the media?s attitude toward soccer occupies a significantplace and the presentation of soccer in the media has been criticised. There is no doubt thatthe media is one of the most important opinion leaders of this century and it is influential onmasses. Because of the fact that the media has such great power, its usage of violent languagein soccer news and its attitude toward the choice of news in soccer influence the peopledirectly or indirectly and invite violence. So, it could be argued that the form of the mediapresentation of soccer can have an effect on occurrence of violent incidents in soccer.The general aim of the present study is to investigate how or in what ways three national-dailynewspaper (Hürriyet, Birgün and Zaman) present soccer news in the violent manner in theirnewspaper headlines and spots. And it is also investigated the frequency of presenting soccernews in the violent manner within predetermined period of time. In the present research, it hasbeen scrutinized the soccer news headlines and spots from three newspapers, for the period oftwo months, totally 186 issues. In the study, it has been applied both qualitative andquantitative content analysis to data in a complementary way, as the method of analysis.In the present study, firstly, it has been scrutinized that the daily newspapers which form apart of the media present soccer news in their sport pages in terms of the kinds of violentmanner that they have involved. These three newspapers has presented their soccer newsheadlines and spots with the expressions which can be considered in three main categories:militarism, slang and metaphor. These three categories are formed the ways of violentpresentation of soccer news. Secondly, Hürriyet, Zaman and Birgün newspapers which havebeen thought that they represent three different social values systems are compared with eachother in terms of the ways of violent presentations of soccer news headlines and spots.According to the results of the ratio test in independent groups, there is no significantdifferences among three newspapers. Finally, within each daily newspaper, it is scrutinizedthe ratios of violent presentation ways according to a critical event in soccer context, namelythe murder of Cihat Akta . In the post period of the critical violent incident, it has been notobserved any change in the ratios of violent presentations. Additionally, it has beeninvestigated the topics that three newspapers gave place in their soccer news headlines. It hasbeen found that the three biggest sports clubs news took place in soccer news headlinespredominantly. The findings that are obtained from the analysis have been discussed in theframe of soccer violence literature and critical media studies.