E-Devlet ve kamu harcamaları tasarruf etkisi: VEDOP-MERNİS-TAKBİS uygulamaları
E- Government and the saving on public expenditure: VEDOP-MERNİS-TAKBİS applications
- Tez No: 249771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. A. ATİLLA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sanayi devriminden sonra, özellikle küreselleşme hareketleriyle birlikte ekonomik ve sosyal yapıyı değiştiren etkenlerin başında, hızla ilerleyen bilgi ve iletişim teknolojileri gelmektedir. Politik, ekonomik ve sosyal alandaki değişim, küresel rekabeti arttırmakta ve bu rekabet ise kalitenin yükselmesini sağlamaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki bu değişim ve gelişim, bilginin yeni bir üretim faktörü olarak kullanılmasını sağlamaktadır.Bilginin önemi ve küresel rekabetteki değeri, devletlerin yönetim şeklini de değiştirmeyi başarmıştır. Kamu yönetiminde e-devlet kavramı, bu değişimin getirmiş olduğu baskıdan dolayı yaygınlık kazanmış ve rekabette önemli bir unsur haline gelmiştir. Kamu harcamalarında tasarruflar yaratılmasını ve birçok kurumsal işlemde kolaylıklar sunan e-devlet uygulamaları, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hayata geçirilmeye başlanmıştır.Çalışmanın ilk bölümlerinde bilgi toplumu ve e-devlet kavramları, dünyada ve Türkiye'de e-devlet örnekleri genel olarak anlatıldıktan sonra Türkiye'deki en büyük e-devlet projeleri olan VEDOP, MERNİS ve TAKBİS projeleri incelenmiştir. Bu üç projenin kamu harcamalarındaki tasarruf boyutu, kayıtdışı ekonomi ile mücadeleye ve bürokrasinin azaltılmasına olan katkıları ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the industrial revolution, especially together with globalization movements, building of the economic and social factors depended mainly on the fast advancing information and communication technologies. The changes in the political, economic and social sphere has increased the global competition and this has subsequently increased the quality. The changes and the advancing in the information and communication technologies enabled information to be used as a new production factor.The importance of information and its value in the global competition has forced governments to change their governing approach. As a result of this change, the e-Government concept has increasingly widened in Public governance and has become an important element in competition. E-Government applications have enabled savings in the public expenditure and has simplified many processes in the public services, as a result these have been implemented in Turkey as well as in the rest of the world.The first part of this article looks at information gathering and E-Government concepts, followed by examples of E-Government applications used in Turkey and used worldwide. The article will then examine the biggest E-Government projects in Turkey; VEDOP, MERNIS and TAKBIS. Finally the article will examine in detail the three projects as to their ability and extent in saving public expenditure, dealing with off record economy and in the reduction of bureaucracy.