Kültürlerarası duyarlılık düzeyi ile etnikmerkezcilik, yaşam doyumu ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between intercultural sensitivity level and ethnocentrism, life satisfaction and happiness levels
- Tez No: 492149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi, artan sosyal hareketlilik, ekonominin küreselleşmesi ve kültürel çeşitliliğin ortaya çıkması, kültürler arası insan temasını hem bireysel hem de örgütsel düzeyde artırmıştır. Dolayısıyla, kültürlerarası etkileşimlerin giderek daha yoğun yaşandığı, sosyo-kültürel farklılıklara daha fazla önem verilmeye başlandığı çağımızda farklı kültürlere sahip toplumlarda başarılı bir toplumsal yaşam için kültürlerarası duyarlılık daha önemli hale gelmiştir. Sonuç olarak, kültürlerarası duyarlılık düzeyini irdelemeye yönelik çalışmalar hem akademik hem de toplumsal açıdan önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Çalışmada; Halkın kültürlerarası iletişim duyarlılık düzeyleri, kültürlerarası iletişim düzeyi faktörleri ve kültürlerarası iletişim duyarlılık düzeyi ile etnikmerkezcilik düzeyi, yaşam doyum düzeyi ve mutluluk düzeyi ve çeşitli değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Basit rastlantısal örneklem tekniği kullanılarak seçilen 600 denek üzerinde yapılan araştırmada verilen cevaplar T-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve de Çoklu karşılaştırmalarda Tukey testi gibi istatistik testleri kullanılarak yorumlanmış ve açıklanmaya çalışılmıştır. Buna göre Farklı ülkelerden komşularının veya tanıdıklarının olup olmadığına, yurt dışında bulunma durumuna, Farklı ülkelere mensup arkadaşa sahip olup olmadığına göre Etnomerkezcilik düzeyinde anlamlı farklılık ortaya koymaktadır. Yine farklı ülkelerin medyasını takip etme sıklığı, sosyal medyada farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurma sıklığı, farklı kültüre sahip bir ülkede yaşama isteği, yabancı dil bilme düzeyine göre kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin anlamlı bir biçimde farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılanların eğitim durumuna göre yaşam doyum düzeyi ve kültürlerarası duyarlılık düzeyinin anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Faktörler arası ilişkinin düzeyini tanımlamak açısından Korelasyon Analizi sonuçları incelendiğinde; en güçlü ilişkinin Kültürel Farklara Saygı ve Etkileşimden Hoşlanma faktörleri arasında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, increasing social mobility, globalization of economy, and the emergence of cultural diversity, intercultural human contact at both individual and organizational levels is increasing. Therefore, cross-cultural awareness for a successful social life has become more important in societies with different cultures at the time when intercultural interactions have become increasingly intense, and socio-cultural differences have started to become more important. Therefore, for a successful social life, cross-cultural awareness has become more important in societies with different cultures at the time when intercultural interactions are becoming more intense and socio-cultural differences are beginning to be given more importance. In conclusion, studies investigating the level of intercultural sensitivity are both an academically and socially important resource. The aim of this study is to reveal the relationship between the levels of cultural intercultural communication sensitivity, intercultural communication factors and intercultural communication sensitivity, ethnocentrism, life satisfaction and happiness and various variables. The responses given in the research conducted on 600 selected subjects using simple random sampling technique were interpreted and tried to be explained using statistical tests such as T-test, one-way variance analysis, correlation analysis and Tukey test in multiple comparisons. According to this, according to whether there are neighbors or acquaintances from different countries, whether they are abroad, whether they have friends belonging to different countries, there is a significant difference in the level of ethnocentrism. Again, it has emerged that the frequency of following the media of different countries, the frequency of social media communication with people from different cultures, the desire to live in a country with different cultures, and the level of intercultural sensitivity differ significantly according to the level of knowing foreign languages.It was determined that the level of life satisfaction and intercultural sensitivity differed according to the educational status of participants. When the results of Correlation Analysis are analyzed in terms of defining the level of relationship between the factors, it is seen that the strongest relationship is among the factors of Harmony in Respect for Cultural Differences and Interaction.