Çokuluslu işletmelerde kültürlerarası yönetim ve örgütsel verimlilik ilişkisi
Relationship between intercultural management and organizational productivity in multinational enterprises
  1. Tez No: 262131
  2. Yazar: FUNDA YALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE SARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Küreselleşen dünyada işletmeler sosyal, ekonomik ve siyasal gelişmeler sonucu yeniden yapılanma sürecine gitmişledir. Özellikle 1970'li yıllardan sonra iletişim ve ulaşım alanındaki hızlı değişim ve gelişim, tüketici beklentilerindeki ve ulusal pazar şartlarındaki değişimler sonucu işletmeler ulusal pazarlardan uluslararası pazarlara yönelmişlerdir. Bugün dünya çapında farklı bölgelerde ve farklı kültürlerde faaliyet gösteren birçok büyük çokuluslu işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerde farklı deneyimlere ve kültürel geçmişlere sahip çalışanlar bulunmaktadır.Tüm işletmeler kaynaklarını etkin kullanarak daha az maliyetle daha çok kâr elde etmek çabası içindedir. Kısacası tüm işletmeler yüksek verimlilikle çalışmak isterler. Son yıllarda işletmelerde verimliliğin sosyal boyutu da çok önem kazanmıştır. Günümüzün çağdaş yönetim anlayışında çalışanların verimliliğinin toplam işletme verimliliği üzerinde etkisinin büyük olduğu kabul edilmektedir. İşletmelerin sadece teknik bir birim olarak görüldüğü, çalışanların göz ardı edildiği dönemler geride kalmış, yönetim sürecine psikoloji, sosyal psikoloji, iletişim gibi bilim dallarının girmesi ile işgören verimliliği önem kazanmıştır. Tüm bunların yanı sıra kültür ve ulusal kültürel farklılıklar uluslararası pazarlarda çokuluslu işletmelerin verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerdendir.Farklı kültürlerden ve farklı geçmişlerden gelen insanları ortak bir amaca doğru yönlendirmek, kendilerini değerli hissettikleri, motive olabildikleri, verimli çalışabildikleri uygun bir çalışma ortamı hazırlamak, dış pazarlarda farklı ulusal kültürlerde faaliyet gösteren çokuluslu işletme yönetimlerinin sorumlulukları arasındadır. Çokuluslu işletmelerde tüm yönetim fonksiyonlarında kültür ve kültürlerarası farklar göz önünde bulundurulmalıdır. Zira bu farklar motivasyon, performans değerlendirmeleri ve iletişim sürecinde de etkilidir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, enterprises have entered a reconstruction process as a result of social, economic and political developments. Particularly as a result of the rapid change and development in the fields of communication and transportation and the changes in customer expectations and national market conditions after the 1970s, enterprises were headed for international markets from national markets. Today there are many large multinational enterprises that operate in different regions and in different cultures worldwide. There are employees of different experiences and cultural backgrounds in these enterprises. All enterprises endeavor to acquire more profits with less cost using their sources productive. Briefly, all enterprises want to work with high productivity. Recently, the social dimension of productivity has also gained great importance in enterprises. It is accepted that the productivity of those who work with the present contemporary management understanding has a great impact on the total productivity of the enterprise. Those periods when enterprises were regarded only as a technical unit and employees were undervalued remained in the past, and the productivity of employees has gained importance upon the introduction of scientific fields of psychology, social psychology and communication to the management process. Besides all these, culture and national cultural differences are among the most important factors that influence the productivity of multinational enterprises in international markets.Manipulating people from different cultures and different backgrounds towards a common purpose and preparing a suitable working medium, where they feel valuable, are able to be motivated and are able to work productive, are among the responsibilities of the management of those multinational enterprises which operate in different national cultures in foreign markets. In multinational enterprises, culture and intercultural differences should be taken into consideration in all management functions because these differences are also influential on the processes of motivation, performance evaluations and communication.