Avrupa Birliği'nin Akdeniz politikası ve Türkiye
The Mediterranean policy of the European Union and Turkey
- Tez No: 205937
- Danışmanlar: PROF. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
AVRUPA B RL Ğ 'N N AKDEN Z POL T KASI VE TÜRK YEA.Murat S C MÖZETAvrupa Birliği kuruluşundan bugüne Akdeniz Bölgesi'ne önem vermiş vebölge ülkelerine yönelik özel bir politika uygulama gereği duymuştur. Çünkü,Akdeniz Bölgesi, Avrupa Birliği'nin istikrar ve güvenliğini etkileyen önemli biralandır.Avrupa Birliği başlangıçta Akdeniz ülkeleriyle ikili anlaşmalara dayanan birilişki kurmuş, daha sonra bölgeye yönelik yeni politikalar geliştirme ihtiyacıhissetmiştir.Bu çerçevede, sırasıyla ?Genel Akdeniz Politikası?, ?Yenileştirilmiş AkdenizPolitikası? ve ?Avrupa-Akdeniz Ortaklığı? olarak adlandırılan yaklaşımlar ortayaçıkmıştır. 27-28 Kasım 1995 tarihinde Barselona'da yapılan Avrupa-AkdenizKonferansı ile kurulan Avrupa-Akdeniz Ortaklığı süreci halen devam etmektedir.Avrupa Birliği'nin Akdeniz ülkelerine yönelik politikasının, hedeflerine tamanlamıyla ulaştığını söylemek mümkün değildir. Bu durumun birçok nedenibulunmaktadır. Avrupa-Akdeniz Ortaklığı mevcut bölgesel siyasi ortamda önündezorluklar bulunan bir girişim olmakla birlikte, önemli ve gerekli bir çabadır.Diğer taraftan Türkiye'de bir Akdeniz ülkesi olarak Avrupa Birliği'ninAkdeniz Bölgesi'ne yönelik politikasından etkilenmektedir. Ancak, Türkiye'ninAvrupa Birliği'ne üyelik sürecinin Avrupa Birliği'nin Akdeniz ülkelerine yönelikpolitikasının dışında geliştiğini de belirtmek gerekmektedir.2
Özet (Çeviri)
AVRUPA B RL Ğ ?N N AKDEN Z POL T KASI VE TÜRK YEA.Murat S C MABSTRACTSince its establishment until today the European Union (EU) has paidutmost importance to the Mediterranean region and felt the necessity to implementa specific policy aimed at the area as it is an important region that effects thestability and security in the EU.In the beginning, the European Union established bilateral relations withMediterranean Countries based on agrements and later on felt the necessity todevelop policies aimed at the region.In that connection new approaches were developed such as the“GeneralMediterranean Policy”,“Revised Mediterranean Policy”and the“EuroMediterranean Partnership”. The Euro Mediterranean Partnership process which wasestablished by the "Euro Mediterranean Conference? held in Barcelona on 27-28November 1995 is still ongoing.It is not possible to say that the objectives of the policies of the EUtowards the Mediterranean countries is throughly met. This has several reasons.Despite the obstacles resulting from the present political environment before theEuro- Mediterranean Partnership the whole process is a valuable effort.On the other hand, Turkey is being effected from the policy of the EUtowards the Mediterranean region. However it is worthy to mention thatmembership process of Turkey is also developing outside the policy of the EUtowards the Mediterranean countries.