Avrupa Birliği'nin Akdeniz politikası ve Türkiye
The Mediterranean policy of the European Union and Turkey
- Tez No: 99809
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
109 ÖZET Akdeniz Bölgesi, AB için siyasi ve ekonomik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle AB ile Topluluk dışı Akdeniz ülkeleri arasındaki ticari ve mali ilişkiler Topluluğun kuruluşundan kısa bir süre sonra başlamıştır. AB, 1960'lar boyunca Akdeniz ülkelerinin çoğu ile ya ticaret anlaşması ya da ortakhk anlaşması imzalamıştır. Bu dönemde Akdeniz Bölgesine yönelik bir politika mevcut değildir. AB'nin ilk Akdeniz Politikası 1972 Paris Zirvesi'nde kabul edildi ve Global Akdeniz Politikası oluşturuldu. Fakat Global Akdeniz Politikası'nın uygulamaya geçirildiği yıllarda ortaya çıkan olumsuz faktörler politikanın belirlenen şekilde uygulanmasını engellemiştir. Global Akdeniz Politikası, Akdeniz Bölgesinin ekonomik ve toplumsal sorunlarım çözmede yetersiz kalmıştır. 1980'lerde Topluluğun kendi problemleriyle uğraşması ve Akdeniz ülkelerinin ekonomik, toplumsal sorunlarının artması nedeniyle AB ile Akdeniz ülkeleri arasındaki ilişkiler gerilemiştir. Diğer taraftan 1980'lerin sonunda SSCB'nin dağılması ile MDAÜ'de demokratikleşme hareketleri başlamış; AB'nin üçüncü ülkelerle ilişkilerinde önceliği MDAÜ ve EFTA üyeleri almıştır. AB'nin MDAÜ ve EFTA üyeleri ile ilişkilerinin yoğunlaşması karşısında Topluluğun Akdenizli üyeleri Fransa, İspanya ve İtalya Topluluk dışı Akdeniz ülkeleri ile ilişkilerin yeniden canlandırılması gerektiğini vurgulamıştır. Bu bağlamda AB, Akdeniz Politikasını değerlendirmeye almış ve 1990'larm başında Yenileştirilmiş Akdeniz Politikası'nı kabul etmiştir. Bu politika ile sivil toplumlar arasında işbirliğini teşvik etmeye yönelik Akdeniz Programlan oluşturulmuş ve Akdeniz ülkelerine sağlanan mali yardım arttırılmıştır. 27-28 Kasım 1995'te Barselona'da yapılan Avrupa-Akdeniz Dışişleri Bakanları Konferansı İle Avrupa-Akdeniz Ortaklığı kurulmuştur. Konferansta kabul edilen Barselona Bildirgesi başlıca üç alanda ortaklığı öngörmektedir: Siyasi diyalog ve110 güvenlik konularında ortaklık; ekonomik ve mali ortaklık; sosyal, kültürel ve beşeri alanlarda ortaklık. Avrupa-Akdeniz Ortaklığı'nın temel hedefi Akdeniz Bölgesinde bansın ve istikrarın sağlanmasıdır. Ayrıca AB ile Topluluk dışı Akdeniz ülkeleri arasında 2010 yılma kadar bir serbest ticaret bölgesi kurulması planlanmaktadır. Türkiye, Global Akdeniz Politikasından itibaren AB'nin Akdeniz Politikası içindedir. Fakat AB, Türkiye ile ilişkilerin Ankara Anlaşması'nın belirlediği doğrultuda gelişeceğini belirtmiştir. Bu bağlamda Türkiye, AB 'ye tam üyelik hedefini vurgulamaktadır. Ayrıca Türkiye ile AB arasında gümrük birliği 1996 yılında tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Mediterranean Region is very important for the EU from both political and economical point of view. For this reason the commercial and financial relations between the non-Community countries of the Mediterranean Region and the EU have started just after the foundation of the Community. The EU has signed either commerce or association agreement in the 1960's with the most of the Mediterranean countries. During this period no policy related with Mediterranean Region was present. The first Mediterranean Policy of the EU was adopted in 1972 Paris Summit and the Global Mediterranean Policy was formed. However, the negative factors came out in the years that the Global Mediterranean Policy was first practised obstructed the policy to be applied in the pre-determined way. The Global Mediterranean Policy was inadequate in solving the economical and social problems of the Mediterranean countries. In the 1980's, due to the fact that the Union was busy with its own problems and also due to the increase in the economical and social problems of the Mediterranean countries, the relations between the EU and Mediterranean countries have regressed. On the other hand, democratic movements have started in the CEECs with the dissolution of USSR in the late 1980's; so CEECs and the members of the EFTA have got the priority in the relations of the EU with third countries. After the improvement in the relations of the EU with CEECs and the members of the EFTA, the Mediterranean members of the Union, France, Spain and Italy emphasized on refreshment of the relations of the Union with the non-EEC countries of the Mediterranean Region. From this point of view, EU has re-evaluated its Mediterranean Policy and accepted the Revised Mediterranean Policy in the start of 1990's. With this policy, Mediterranean Programs for encouraging the cooperation between civil societies were constructed and the financial assistance for the Mediterranean countries was increased.112 The Euro-Mediterranean Partnership was established by the Conference of 7oreign Minister held in Barcelona on 27-28 November 1995. Barcelona Declaration vas accepted in the Conference, suggested partnership on three subjects: Political and iecurity partnership; economical and financial partnership; social, cultural and human )artnership. The main aim of the Euro-Mediterranean Partnership is to secure the peace ind stability in the Mediterranean Region. Moreover, it's planned to establish a free ;rade zone until the year 2010 between the EU and the non-Community countries of he Mediterranean Region. Turkey is inside the Mediterranean Policy of the EU after the Global Mediterranean Policy. However, the EU has declared that the relations with Turkey will develop due to Ankara Agreement. From this point of view, Turkey stresses on the target of full membership to EU. Moreover, custom union between Turkey and the EU was completed in the year 1996.