Hazar Havzasının doğal statüsü ve Bakü-Ceyhan petrol boru hattının ekonomik değerlendirilmesi
Natural status of Caspian Region and economic evaluation of Baku-Ceyhan pipeline
- Tez No: 205938
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET20 Eylül 1994'de Azerbaycan ile Yabancı Petrol Şirketleri Konsorsiyumu(FOCC) arasında imzalanan, ?Asrın Anlaşması? olarak da bilinen anlaşma ile HazarDenizi'nin statüsü sorunu gündeme girdi. Statü sorununun çözümüne yönelik olumlugelişmeler kat edilirken, diğer yandan kıyıdaş devletler Hazar petrollerinin ihracı içinalternatif güzergâhlar arayarak dünya pazarına sunulması doğrultusunda yabancışirketler ile birlikte önemli yatırımlar yapa gelmişlerdir.Bu çalışmada, Hazar Havzası'nın ekonomik yapısı ve statüsü göz önündebulundurularak kıyıdaş ve diğer devletlerin bu statüye yaklaşımları üzerindedurulmuştur. Daha sonra Hazar petrollerinin ihracı için öngörülen alternatif güzergâhlarve bunlardan en önemlisi olan Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile petrolün dünyapazarına çıkarılması konusu ekonomik, sosyal ve diğer etkileri ile birlikte irdelenmiştir.Bunlarla birlikte bölgedeki yatırımlar ve uygulanan stratejiler ele alınarak bölgeninistikbali ve dünya piyasalarına entegrasyonu incelenmiştir.Bölge ekonomisinin geleceği açısından Hazar Denizi'nin statüsü çözümekavuşmalıdır. Bölgedeki petrollerin alternatif güzergâhlarla dünya enerji piyasalarınasunulması gerekmekte ve bu anlamda BTC önem arz etmektedir.I
Özet (Çeviri)
ABSTRACTStatus of the Caspian Sea was launched after signing of the agreement, whichis also known as an ?Agreement of the Century?, on 20 September 1994, betweenAzerbaijan and Foreign Oil Companies Consortium (FOCC). While positivedevelopments have been attained toward the solution of the status issue, costal states,looking for alternative ways to export Caspian oil to the world markets, have signedinvestment agreements with foreign companies.In this study, by emphasizing on the economical structure and status of theCaspian Basin, approaches of coastal countries and attitudes of other states to this statusare examined. Alternative routes to export Caspian oil, and the Baku-Ceyhan Pipeline,the most important route that offers this oil to world markets, are investigated in termsof economical, social and other effects. Additionally, by evaluating investments andapplied strategies in this region, the future and integration of this region into worldmarkets are discussed.From the perspectives of the regional economy, the status of the Caspian Seahas to be settled. It is necessary to transfer oil from this region to the world energymarkets by alternative routes and in this sense, BTC is of great importance.II