Kar yönetimi uygulamalarına ilişkin etik yargı farklılıkları
Differences in ethical judgments regarding earnings management
- Tez No: 205941
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ivÖZETTEZİN BAŞLIĞI: Kar Yönetimi Uygulamalarına İlişkin Etik YargıFarklılıklarıTEZİN YAZARI: MURAT ÖZCANBu çalışmanın amacı, muhasebe öğretim elemanı, şirket bağımlı muhasebecisi,bağımsız muhasebeci ile denetçi unvanlarına sahip bireylerin kar yönetimiuygulamalarına ilişkin etik yargı farklılıklarını araştırmak ve bu etik yargılarınmanipülasyonun tipi, yapılış amacı, kapsadığ-il, aynıòrP!'v-ÇÃ%ê¿ÃWcpÅ0â â¡Ã5oldukları grup içinde de var olup olmadığını incelemektir. Aynı zamandaüzerinde iş deneyimi ve unvanlar arasındaki ilişki incelenmiştir.ısıyla, araştırma için anket verileri 111 muhasebe öğretim elemanı, 210lı muhasebeci, 247 bağımsız muhasebeci ve 47 denetçi unvanına sahipatılımcıdan toplanmıştır. Anketin analizinden elde edilen bulgular; öğretimbağımlı muhasebeciler, bağımsız muhasebeciler ve denetçilerin etikanipülasyonun tipi, yapılış amacı ve kapsadığı etki dönemine göre önemliolarak farklılaştığını göstermiştir. Aynı zamanda bu etik yargı farklılıkları ait olduklarıgrup içinde de bulunmuştur. Sonuçlar iş deneyiminin etik yargıları değiştirebileceğinigöstermesi yanında, deneyim sürelerindeki artışın bireylerin etik yargılarını önemliderecede etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTITLE OF THE THESIS: Dıfferences In Ethıcal Judgments RegardıngEarnıngs ManagementAUTHOR: Murat ÖZCANThe aim of this study is to search for different ethical judgments of accountingfaculty staff, company accountant, independent accountant, and auditors on earningsmanagement and to see if these judgments vary according to the type, aim, period andamount of earnings manipulation and significant variance exists among ethicaljudgments concerning not only type of manipulations but also within and between thegroups of respondents. At the same time relationship between the work experince andtitles on ethical judgments are examined.Accordingly a survey is conducted on 111 accounting faculty staff, 210 companyaccountant, 247 independent accountant and 47 auditors a total of 615 participant.Findings show that significant variance exists among ethical judgments concerning type,aim, period of manipulations, among accounting faculty staff, company accountant,independent accountant, and auditors. At the same time different ethical judgmentsfound within and between the groups of respondents. Furthermore the result shows thatthe ethical judgments would also vary concerning the work experience, and it is foundthat the increase in work experience has significant impacts on individuals? ethicaljudgments.