Avrupa Birliği uyum sürecinde polisin arama,yakalama ve ifade alma yetkisi
In The process of the European Union the authority of police for searching, catching and getting testimony
- Tez No: 189389
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
AVRUPA B RL Ğ UYUM SÜREC NDE POL S N ARAMA,YAKALAMA VEFADE ALMA YETK S( ÖZET )nsanoğlunun vazgeçilmez ihtiyaçlarından olan güvenlik tarih boyuncatüm devletlerin üzerinde hassasiyetle durduğu başlıca konulardan biri olmuştur.Globalleşen dünyada insan hakları her zaman ön sıralarda yerinialmıştır. Birey ön plana çıkarken birey odaklı yapılanmalara gidilmiştir.Hukuk alanındaki değişikliklerde AB'ne aday olan Türkiye de bireyiesas alarak insan hak ve özgürlüklerine daha da fazla önem verdiğinivurgulamıştır.AB uyum sürecindeki Türkiye'de suç ve suçlularla mücadelede delildensanığa gitme konusu önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu mücadelede, arama,yakalama ve ifade alma gibi bireyin hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı konulardaçok hassas davranılmalıdır.AB'ne üye ülkelerin bu konulardaki hukuksal düzenlemeleri ileTürkiye'deki hukuksal düzenlemelerin ne kadar birbirine benzediği ya dabirbirleri ile aynı olup olmadıklarının karşılaştırılması yapılmaya çalışılmıştır.Dolayısıyla Türkiye'nin AB üye ülkelerine göre yapılan bazı yasal düzenlemelerdene durumda olduğu ortaya konulmuş,üye devletlerin hukuki yapılanmalarıylaparalellik gösterdiği fikri ağır basmıştır.nsan hakları; hukukunun üstünlüğü, demokrasi ve temel hak veözgürlükler kapsamında arama, yakalama ve ifade alma yetkisinde yapılan yenidüzenlemeler Türk Polisi'nin görev ve yetkilerini yeniden yapılandırmıştır. AB'neüye devletler her geçen gün hukuk sistemlerini birbirlerine benzetmeyi ve ortakbir takım hususlarda birleşmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IN THE PROCESS OF THE EUROPEAN UNION THE AUTHORITY OFPOLICE FOR SEARCHING,CATCHING AND GETTING TESTIMONY(ABSTRACT)Securıty from which humanbeing has never given up has become one ofthe major sublects for all countries during the history.In this global world the human rights have taken an important place andhave been coming in the first row. While individual is thought first all the studieshave been made in the light of these thoughts for individuals. The arrengements inthe area of law have only been made for individual that is focusing on behalf onindividual.Is one of the candidate countries of EU has made great changes in the areaof law .Wıth these changes Turkey has shown its determination for individualrights,human rights and freedoms .In the process of the European Unıon harmony ıt has an important placegoing from evidence to crime for police.In this struggle whilesearching,catching,and getting testimony it has been given a big importance not tolimit the individual rights and freedoms.With this study ıt has been aimed to show the arrengements in the law areain Turkey and Arrengements in the EU and whether there are differences orsimilarities between them.That is,it has been putting forward to what sorts ofarrengements have been made in this area in Turkey.At result, it seems that thereis a paralelism between member countries of the EU.In the scope of human rights,priority of law,democracy, basic rights andfreedoms ,the new arrengements have been reorganised the authority andresponsibility of police for searching,catching and getting testimony.The membercountries of EU have been aimingto have similar laws and have a common point inmany areas.