Feature analysis of an informatıon systems product development: The case of e-mail systems
Bilgi sistemleri ürün geliştirmesinde özellik analizi
- Tez No: 205963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzdeki rekabetçi piyasa, ürün geliştirme proseslerini iyileştirme işlemlerini dahaönemli kılmaktadır. Yeni ürün geliştirme konusunda ?müşteri? temel odak noktası halinegelmekte ve müşteri istekleri ilk sırayı almaktadır.Ürün geliştirme süreçlerini koordine edebilmek için şirketler müşteri ve firma arasındaişbirliğini artırmakta ve karar verme aşamalarını desteklemektedir.Bu çalışma, bir yazılım ürünü olan e-mail sistemlerinin potansiyel kullanıcılarını anlama veözelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kullanıcılarla fikir paylaşımı ve kullanıcıların ençok tercih ettikleri ortak ürün özellikleri oluşturularak e-mail sistemleri incelenecektir. Buürün kavramı geliştirme aşamasında, müşteri fikirleri bir anket çalışması ile alınmaktadır. Buanket, odak grup çalışması ve pilot anketler gibi bazı ön çalışmalar sonucunda hazırlanmıştır.Anketin uygulandığı denekler özellikle önder kullanıcı karakteristiklerine sahip yenilikçimüşteriler arasından seçilmiştir. Bu anket ile hedef kullanıcılar ve hangi fonksiyon veözelliklere öncelik verdikleri sorgulanmaktadır. Şu anda kullandıkları e-mail sistemleri veideallerindeki e-mail sistemi karşılaştırılmaktadır.Bu çalışma içinde TAM, TRA, TPB ve Araç-sonuç zinciri modelleri kullanılarak TACVASisimli yeni bir model oluşturulmuştur. Ayrıca e-mail özellikleri arasındaki ilişkileri anlamakiçin hipotezler oluşturulmuş ve bu hipotezler regresyon analizleri ile ölçülmüştür. Bunlarınsonucunda TAM değişkenlerinden kolaylık ve kullanışlılığın Araç-sonuç zinciri değerleriüstündeki etkileri de kanıtlanmıştır. Ayrıca arayüz, güvenlik, hız, esneklik ve erişilebilirlikgibi özelliklerin de bu değerlere etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Improving the product development processes is gaining importance as the competitivebusiness environment creates this need. ?Customer? becomes the main focus in the newproduct development area and customer desires take the first place in this matter.To coordinate product development processes, companies increase collaboration, and supportdecision making between the customers and the firm.This study aims to understand & characterize potential users of a software product-which is e-mail systems- through idea sharing of users and to create a new product concept throughdeveloping the common features that users prefer most. During this product conceptualizationstage, the customer ideas are included through a questionnaire study.The questionnaire has been prepared after some pre-studies; a focus study and pre-tests. Thesample has been selected especially through innovative customers with lead-usercharacteristics. With this questionnaire, the target users and which functions and features theygive priority are investigated. The existing e-mail systems they use and their ?ideal? e-mailsystem are compared.During this study, a new theory of TACVAS is generated from TAM, TRA, TPB and Mean-end Chain models. Also hypotheses were created in order to understand the relationshipsbetween the characteristics of e-mails and they were tested by regression analyses. Accordingto the results, the effect of TAM variables of Ease of Use and Usefulness on the values ofmean-end chain theory have been verified. Moreover, the effect of some characteristics likeuser interface, security, speed, flexibility and reachability on the values have also beenproved.