The Balkan muhacirs of Akköy/Didim: Memory and identity in a Western Anatolian village
Akköy/Didim'deki Balkan muhacirleri: Bir Batı Anadolu köyünde hafıza ve kimlik
- Tez No: 205964
- Danışmanlar: DR. VANGELİS KECHRİOTİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Balkanlarda Osmanlı egemenliğinin sona ermesi ve yeni ulus devletlerin kurulmasısadece siyasal bir değişim değildi. Bu olay aynı zamanda bireylerin hayatlarınıetkiledi. Milyonlarca insan doğdukları yerleri terk etmek ve kendi yaşadıklarıyerlerden sosyal, kültürel ve siyasal olarak farklı olan yerlere göç ederek yerleşmekzorunda kaldı.Bu çalışmanın amacı bir Batı Anadolu köyünde, Akköy'de, göç deneyimleri ileilintili olarak Balkan göçmenlerinin veya gündelik dilde adlandırıldıkları şekliylemuhacirlerin hafızalarının ve kimliklerinin nasıl şekillendiğini araştırmaktır.Bu tez bir sözlü tarih çalışması olarak yazıldı ve Akköy'deki muhacirlerin hayathikayeleri birincil kaynaklar olarak kullanıldı. Bunlar, muhacirlerin memleketlerini,göç deneyimlerini ve iskanlarını nasıl algıladıklarını incelemek için yeterli verisağladı. Ayrıca bu anlatılar Akköy'deki değişik muhacir grupları arasındaki ilişkiyive muhacirlerin çevre köylerdeki `yerli' nüfusla ve genel anlamda Türklük veTürkiye Cumhuriyeti ile kurdukları ilişkiyi anlamaya da yardımcı oldu.Çıkan sonuçlara göre muhacirlerin hayatlarında bugün dahi etkili olmaya devameden göç deneyimleri karmaşık ve çoğul kimlikler üretmiştir. Bu durum muhacirlerinhayat hikayelerini ne şekilde düzenleyerek anlatıklarını da belirlemektedir. Akköy'eve genel anlamda Türkiye'ye uyum sağlama açısından bakıldığında muhacirlerarasında bugün bile çelişkili kimliklere rastlamak mümkündür ve muhacirlerinegemen sosyal, kültürel ve siyasal düzen ile tam bir uyum içerisinde olduklarısöylenemez.
Özet (Çeviri)
The end of the Ottoman rule in the Balkans and the establishment of new nationstates was not only a political change, but it affected the lives of individuals. Millionsof people had to leave their birthplaces and migrate and settle in socially, culturallyand politically different places than their own.The intend of this study is to search how the memories and identities of the Balkanmigrants-or as they are referred in vernacular, the muhacirs-were shaped inrelation to their migration experiences in a western Anatolian village-Akköy.This thesis is written as an oral history study and the life stories of the muhacirs ofAkköy were used as primary sources. These provided enough data to analyze howthe muhacirs percieved their homeland, migration experience and settlement. Thenarratives also helped to understand the relationship between different groups ofmuhacirs in Akköy and their relationship with the `native? populations in thesurrounding villages and with the Turkish Republic and Turkishness in general.Conclusions are drawn that the migration experience which is today still effective inthe lives of muhacirs created complex and multiple identities. This determined theway they composed and told their stories of life. In terms of adapting andassimilating themselves to Akköy and in general to Turkey, conflicting identitieseven today prevail among muhacirs and it cannot be suggested that they are incomplete compliance with the hegemonic social, cultural and political order.