1919-1922 döneminde Türk ordusu ikmal sistemi ile Yunan ikmal sisteminin karşılaştırılması
Research Turkish army's and Greek army's supplying systems formed during national struggle period 1919-1922
  1. Tez No: 205975
  2. Yazar: MURAT KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
919 yılında başlayan Türk Kurtuluş mücadelesi, her yönüyle izlenmeye vedeğerlendirmeye değer bir sistem ve yönetimler bütünüdür. Bu sistemler içinde en önemelifaktörlerden biri, orduyu tekrar savaşma güç ve yeterliliğe ulaştıracak her türlü ikmalmaddesinin belirli bir düzen içinde sağlanması yönetimiydi.stiklalin sağlanması için silahlı bir mücadele şarttı. Silahlı mücadele için ise top yekunbir taarruzu gerektirmekteydi. Taarruz için;1. Milleti hazırlamak2. Millet meclisini hazırlamak3. Orduyu hazırlamak lazımdı1Mustafa Kemal bunları söylerken dudak bükenler vardı. Hem o kadar değil, muhalefetgittikçe güçleniyordu. Hırçınlaşıyordu.2Ordunun taarruza hazırlanmasında en önemli faktörlerden biride temel ihtiyaçlarıkarşılayacak ve tekrar savaşma gücünü sağlayacak ikmal maddelerini sağlamakgerekmektedir. Yıllarca savaşmaktan yorulmuş ve tükenmiş bir orduyu tekrar silah, malzeme veyiyecek konusunda teçhiz etmek ve idamesini sağlamak ta kolay değildi.Karşısında ise ngilizler tarafından desteklenmekte bir Yunan Küçük Asya ordusu vardı.Bu iki ordunun karşılaşması zor olduğu kadar imkanların ve ikmalin oranıyla da doğrudanilgiliydi.Tezin hazırlanmasında 1919 ile 1922 dönemindeki iki ordunun harp hazırlıklarında enönemli yeri tutan ikmal sistemleri incelenmesi amaçlanmıştır.Milli mücadelenin başlamasıyla, Düzenli orduya geçiş dönemine kadar ki dönemdestanbul nebolu hattındaki ikmal ve lojistik faaliyetler ile dış ülkelerin yardım ve destekleriincelenecektir.Müteakiben düzenli ordu teşkilatlanmasıyla kurulan ikmal sitemi ve düzeni.Sakarya Muharebesi ile ikmal faaliyetlerinin öneminin artması.Tekalif-i Milliye Emirleri ve yapılan düzenlemeler.Küçük Asya ordusunun hazırlıkları, kurulan ikmal sistemi,Büyük Taarruz hazırlıkları,Konu Türk Ordusunun ikmal sistemi ile Yunan Küçük Asya Ordusunu ikmal sistemininmilli mücadele döneminde ( 1919-1922) kurulan ikmal sistemi orduyu harbe hazırlamadakisistemler detaylı olarak incelenecektir.Mustafa Kemal: Nutuk, Ankara1927, s.3932Aydemir, Şevket Süreyya, Tek Adam, cilt II, Remzi Kitapevi, Ankara 1999, s..458
Özet (Çeviri)
The Turkish salvation struggle started in 1919, is a system and management entiretywhich really deserves observation and evaluation. One of the most important factor amongthese systems was the management of all kind of supplies in a determined order way thatwould make the army to gain power and enough adequacy in order to re-battle againArmed struggle was a must to provide the independence. A total attack was requiring asfor armed struggle at the same time. For the total attack the followings were needed.1. Preparing the nation2. Preparing the National assembly3. Preparing the armyWhen Mustafa Kemal was declaring these, there were some people who were puckeringtheir lips against him. That wasn?t all. The opposition in politics was getting stronger and ill-tempered.One of the most important factor about the army?s preparation for total attacking is toprovide the supplying materials that procure basic needs and try to make re-battle power. Itwas not so easy to achieve maintenance and equipping an almost finished army which wasbeing tired because of fighting for years with weapon, material and food againAgainst, there was a Greek little Asian Army supported by Englishmen. It was hard fortwo armies to meet as it was directly about the opportunities and supplying rates.During the thesis? phases, the research of Supplying systems which occupies animportant role in both armies? war preparations between 1919 and 1922 time period is mainlyaimed.Supplying and logistic facilities at İstanbul İnebolu line will be studied together with thesupport and help of the foreign countries until the transition of orderly army period whichstarts by national struggleAfter, Supplying system and arrangement, established by oderly army organization.Supplying activities gaining more importance with Sakarya BattleTekalif-i Milliye orders and the arrangements that were doneLittle Asia army?s preparation, established supplying systemTotal big Attack preparation,Subject is ; to research Turkish Army?s and Greek little Asia Army?s supplying systemsformed during National Struggle period (1919-1922) in a detailed formation.