Kötülük problemi ve özgür irade savunması
The problem of evil and the free will defense
- Tez No: 205974
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SAİT REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı kötülük Sorunu ve Plantinga'nın Özgür İradeSavunması anlayışını incelemektir. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, kötülük sorunu genel olarak çalışılmıştır. Burada,?kötülük? kavramı ve kötülük konusundaki farklı yaklaşımlar ele alınmıştır.Kötülüğün, Tanrı ve Tanrı'nın sıfatlarıyla olan ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca?teodise? kavramının ne olduğuna değinildikten sonra Augustine'in ?Özgürİrade? teodisesi, Leibniz'in ?Mümkün Dünyalar? teodisesi, Irenaeus'unteodise anlayışı ile Süreç teizminin teodise anlayışı çalışılmıştır. Bu bölümdemantıksal ve kanıtsal sorun olarak kötülük sorunu da ele alınmış vedeğerlendirilmiştir. Mackie, McCloskey ve diğer ateist düşünürler, her şeyibilen, her şeye kadir ve mutlak iyi bir Tanrı'nın varlığı ile kötülüğün varlığıarasında mantıksal bir tutarsızlık olduğunu iddia etmişlerdir. Rowe gibi bazıateist düşünürler ise ?kötülük? olgusunun her şeyi bilen, her şeye kadir vemutlak iyi bir Tanrı'nın var olmadığını göstermek için kullanılabileceğiniileri sürmüştür. Bu bağlamda ateist düşünürlerin argümanları incelenmiş vedeğerlendirilmiştir.İkinci bölümde, ?kötülük? ve ?özgür irade? kavramları ele alınmış vePlantinga'nın ?Özgür İrade Savunması? üzerine yoğunlaşılmıştır.Plantinga'ya göre, insanoğlu özgür iradeye sahiptir ve özgür irade var olanahlaki kötülüğün kaynağıdır. İnsanoğlu sahip olduğu özgür iradeyi bazenyanlış yönde kullanabilir. Böylece kötülük meydana gelmektedir. Bunedenle var olan kötülükten dolayı Tanrı sorumlu tutulamaz. Tanrı insanlaraözgür iradeyi bahşetmiştir. Özgür irade insan için en değerli şeylerdenbirisidir. Eğer insan özgür iradeye sahip olmazsa, bu varlık insan değil birmakine olacaktır. Bu bağlamda Tanrı insanın sahip olduğu özgür iradeyiortadan kaldıramaz. Son olarak, teizme yapılan itirazlar ele alınmış, Mackieve Rowe'un tesitik Tanrı anlayışına yaklaşımları ile Plantinga'nın budüşünürlere yapmış olduğu itirazlar incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Problem of Evil andPlantinga?s The Free Will Defense. This thesis has composed of twochapters:In the First Chapter, the problem of evil has been studied ingeneral. Here, the term ?evil? and different approaches about evil havebeen examined. The relation of evil with God and God?s atributes hasbeen investigated. Almost, concept of ?theodise? and Augustinian?Free Will? theodise, and Leibniz? ?The Best Possible Worlds?theodise, and Irenaeusian theodise and Process theodise have beenstudied. In this chapter, the logical problem of evil and the evidentialproblem of evil have been examined and evaluated. Mackie andMcCloskey and other atheist thinkers argued that there was a logicalinconsistency between omnipotent, omniscient, and wholly good Godand evil. Some atheist thinkers, like Rowe, argued that ?evil? can usedto there was no omnipotent, omniscient, and wholly good God. In thiscontext, atheist thinkers? arguments was examined and evaluated.In the Second Chapter, concepts of ?evil? and ?free will? havebeen explained and it has concentrated upon Plantinga? ?Free WillDefense?. For Plantinga, human beings have free will and free will issource of moral evil. Human beings can use sometimes their free willwrongly, therefore, evil is to come existence. In that reason, God is notblamed for evil. God forgives human beings free will. Free will is mostvaluable things for human. If man have no free will, then he is not ahuman, he is to be a ?machine?. In this context, God is not eliminatehis free will. Finally, counter arguments to theism have been studied,and Mackie and Rowe? fundamental approaches to theistic God andPlantinga? objections to Mackie and Rowe have been examined andevaluated.