Büyük Taarruz'da süvariler: 5'inci süvari kolordusunun 26 - 30 Ağustos 1922 tarihleri arasındaki harekâtı
Cavalries in the Great Offensive: Fifth cavalry corps operations between 26 - 30 August 1922
- Tez No: 730333
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Türk kuvvetleri, Yunan kuvvetlerinin Türk topraklarını işgale başladıkları 1919 yılından itibaren Sakarya Meydan Muharebesi sonuna kadar, Yunan kuvvetlerine karşı genel manada savunmada kalmış, Sakarya Meydan Muharebesi'nin ardından Afyon - Eskişehir hattına kadar takip harekâtı icra ederek bu hat karşısında takibi durdurmuştur. Büyük Taarruz ve müteakibindeki süreci, hazırlık, taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, takip harekâtı şeklinde üç safhaya ayırmak mümkündür. İlk safha olan hazırlık safhasında, 1921 yılının Ekim ayından 1922 yılının Ağustos ayına kadar küçük çaplı çarpışmalar haricinde genel manada cephede karşılıklı olarak iki ordunun da hazırlıklarına devam ettiği bir süreç yaşanmıştır. Bahse konu dönemi Türk Ordusu hazırlıklarını tamamlamak üzere bir fırsat olarak değerlendirmiş, başta eğitim ve ikmal olmak üzere millî imkânları en iyi şekilde yönlendirerek Büyük Taarruz için hazır olmaya gayret etmiştir. Hazırlık döneminin sonlarına doğru 16 Haziran 1922'de Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından taarruz kararının alınmasının ardından son hazırlıklara hız verilmiş ve 6 Ağustos 1922'de Batı Cephesi Komutanlığı taarruz emrini vermiştir. Emrin ardından önce yığınaklanma bölgelerine intikal edilmiş devamında taarruz hattına yanaşılmıştır. Bahse konu dönemde başta 5'inci Süvari Kolordusu olmak üzere Türk Ordusunun kuvvet kaydırmaları Yunan kuvvetlerinden başarı ile gizlenmiştir. İkinci safha taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi safhasında, Türk kuvvetleri Yunan savunma hattını yarmış ve 30 Ağustos 1922'de Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Yunan Ordusunu kesin bir yenilgiye uğratmıştır. Taarruz esnasında Türk Ordusunun kritik karar silahı olan 5'inci Süvari Kolordusu, Ahır Dağları'nı aşarak Yunan kuvvetlerinin gerilerine sarkmış, Yunan kuvvetlerine maddi ve bundan daha fazla manevi olarak zarar vermiştir. Yunan kuvvetlerinin kuşatılmasına da önemli katkılar sağlamıştır. Üçüncü safha olan takip harekâtı ile ise Türk yurdu Yunan işgalinden kurtarılmıştır. Bu süreçte de başat aktör yine 5'inci Süvari Kolordusu olmuştur. Çalışmamızın temel hedefi Büyük Taarruz'un başlangıcı olan 26 Ağustos 1922 ile Başkomutanlık Meydan Muharebesinin icra edildiği 30 Ağustos 1922 tarihleri arasında 5'inci Süvari Kolordusunun harekâtını değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Turkish forces, remained on the defense in general, from the year of 1919 when the Greek forces began to invade Turkish lands up to the end of the Field Battle of Sakarya. After the Field Battle of Sakarya, the Turkish Forces conducted pursuit operation up to the line of Afyon - Eskişehir and halted there. The Great Offensive and subsequent period could be diverted in the phases as preparation, offensive and the Field Battle of the Commander-in-Chief, pursuit operation. In the preparation phase, there was an ongoing period of the preparation of the two armies in general, also there was small-scale conflicts, between October 1921 and August 1922. The Turkish Army considered this period as an opportunity for bringing to completion of preparations, endeavor to be ready for the Great Offensive as directing national resources by education and supplies. Last preparations gain speed after the decision of offensive taken by Commander-in-Chief Gazi Mustafa Kemal Paşa at the last period of preparations on 16 June 1922 and on 6 August 1922, The Command of Western Front was given the offensive order. After the order was given, forces deployed to their mounting areas, after that proceed to approach frontline. In this period, the deployments of forces successfully hidden from the Greek forces especially Fifth Cavalry Corps deployments. In the offensive and the Field Battle of the Commander-in-Chief phase, Turkish forces broke through the Greek defenses and in the Field Battle of the Commander-in-Chief on 30 August 1922 the Greek Army was swept off by the Turkish forces. At the offensive, Fifth Cavalry Corps drooped to the back of the Greek defenses and endangered to the Greek forces not only physically but also mostly psychologically. The Corps also significantly contributed to enveloping of the Greek forces. In the pursuit operation phase, The Turkish motherlands was liberated from the occupations of the Greeks. The main actor of this period was also Fifth Cavalry Corps. The main purpose of this study is evaluation of Fifth Cavalry Corps' operations between the beginning of the Great Offensive on 26 August 1922 and the Field Battle of the Commander-in-Chief on 30 August 1922.