Dış kaynak kullanımının işletme düzeyinde etkileri, bir uygulama
The effects of the outsourcing on organization and a research
  1. Tez No: 206011
  2. Yazar: TOLGA ÜNALIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELİL KOPARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı dış kaynak kullanımının işletme düzeyindeki etkilerininaraştırılmasıdır. Birçok yabancı ve Türk işletmesi dış kaynak uygulamalarını ; maliyetleridüşürmek , temel yeteneklere odaklanmak , esnekliği geliştirmek , küçülmek , riskipaylaşmak , yeniden yapılanmak , yatırım harcamalarını azaltmak , kaliteyi yükseltmekamacıyla kullanmaktadır. Yaygın dış kaynak kullanım uygulamalarına rağmen literatürde dışkaynak kullanımının işletme düzeyinde etkilerinin incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır.Birinci bölümde dış kaynak kullanımın tanımı , kullanım nedenleri , faydaları ,sakıncaları incelenmiştir.Dış kaynaklardan yararlanmanın işletme düzeyinde etkilerininincelenmesi ikinci bölümün konusudur.Üçüncü bölümde olan uygulama bölümünde ise yapımalzemeleri sektöründe seramik sağlık gereçleri üreten lider bir işletme incelenmiştir.Sonuçlar ve öneriler bölümünden de görülebileceği gibi ikinci bölümde incelenen bir çokkriterler literatürdeki uygulamalar ile benzerlik göstermektedir. Fakat teoride ve uygulamadabazı farklar göze çarpmaktadır.Bu çalışmanın sadece yapı malzemeleri sektöründekifirmalarda değil dış kaynak kullanan başka sektörlerdeki firmalar için de yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of outsourcing. Many foreign andTurkish companies outsource their applications for lowering costs , focusing on corecompedence , improving flexibility , downsizing , sharing risks , reengineering , loweringcapital expense , upgrading quality level. Though this common outsourcing applications inliterature there is no study faced with effects of outsourcing.The definition , reason , advantages and disadvantages of outsourcing is explained inthe first chapter. The effect of outsourcing is mentioned in the second chapter. İn theapplication , the third chapter , a building material leader companie that manufacturing health-care based industrial group is examined.As can be seen in the results and suggestions partmost criters that mentioned in the second chapter is similar with literature applications. Butalso there are some diversities in theory and real world applications.This study will we usefulfor not only for a building material industry company but also many diiferent sectorcompanies with outsourcing applications