A comparative analysis of Thomas More's utopia and Plato's republic in the enhancement of teaching language procedure
Thomas More'un ütopyası ile Eflatun'un devletinin karşılaştırılması analizinin dil öğretim sürecine katkısı
  1. Tez No: 206017
  2. Yazar: YETER ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Thomas More ve Eflatun'un fikirlerinin etkileri yıllardır yankılanmaktadır. Her iki yazar dabir ütopik eser yazdılar: Devlet ve Ütopya. Ütopik düşüncenin temel özelliklerinden birisi şuan yaşadığımız devletteki konumdan daha iyi bir durumda olmaya çaba göstermektir. Buyüzden yeni sosyal pardigma için öneriler vardır. Bu eserler Yunan ve Avrupa değerlerindekieksiklikleri ve hatalı göz önüne koymaktadır.Ütopya ve Devlet edebiyatta en önemli eserler arasında yer almaktadır. Onların edebiyatakatkıları yadsınamaz. Bu çalışmanın amacı Thomas More'un Ütopya'sı ile Eflatun'unDevlet'i arasında kıyaslama yaparak bunun öğretiminin etkilerini görmektir.Her iki eserin de ideal devletleri tanıtması gibi benzerlikleri var. Kitaplar psikolojik tartışmaiçin iyi bir araç olan dialog yöntemiyle yazıldılar. Benzerlikler dışında kitaplar arasındafarklılıklar da söz konusu. Devlet'te toplum üç sınıfa ayrılmışken, Ütopya'da böyle bir durumyoktur. Evlilik, aile, yönetim sistemlerinde bakış açıları farklıdır.İlk bölümde, ütopik düşünce ve onun tarihçesi hakkında genel bilgi verilir. İkinci bölümde ikikitabın kıyaslaması yapılır ve daha sonrakinde bunun öğretimi sunulur. Son bölüm ise sonuçbölümüdür. Bu iki eser öğretmenin derste kullanabileceği önemli romanlardandır ve Ütopya,Devlet arasında yapılan kıyaslamadan öğrenciler ve de öğretmenler faydalanabilirler.
Özet (Çeviri)
The ideas of Thomas More and Plato have influenced many people through the ages. Each ofthe authors has written a utopian work: Republic and Utopia. One central feature of utopianthinking is the attempt to articulate a better possible state than the one we live in. That is why,there are suggestions for a new social paradigm. The novels highlight the shortcomings andthe false values of the societies of the Greece and Europe.Utopia and Republic are among the most important literary works. Their contribution toliterature can not be denied. The purpose of this present study is to make a comparativeanalysis of Thomas More?s Utopia and Plato?s Republic and then show its enchancement inthe language procedure.There are similarities in the way that these two works describe ideal states. The novels arewritten in a dialogue form which is a good vehicle for philosophical discussions. Apart fromsimilarities, differences are also seen. The society is divided into three classes in Republicwhereas there are not any in Utopia. Their perspective on the subject of marrriage, family,ruling system are not the same.In the first part, a general view on the utopian thought and literature is presented. In thesecond part, a comparative analysis of two works are given and next part is related to teachingof the comparative anlaysis. The fourth section is about how a comparative analysis of theworks can be taught. The last part is the conclusion. These two novels will have a great valuein the teaching of English for the teacher to apply in their courses and this comparativeanalysis of Utopia and Republic will be benefical both for the students and the teachers.