Öğrenme stilleri, deneyimsel öğrenme kuramına dayalı eğitim, tutum ve sosyal bilgiler program hedeflerine erişi düzeyi
Learning styles, instruction based on kolb's experiential learning theory, attitude and social studies achievement
  1. Tez No: 206021
  2. Yazar: İLKE EVİN GENCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YILMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ve SosyalBilgiler dersine yönelik tutumları ile Sosyal Bilgiler programının hedeflerine erişi düzeyleriarasındaki ilişkileri ortaya koymak ve öğrenme stillerini temele alan deneyimsel öğrenmekuramına dayalı Sosyal Bilgiler öğretiminin hedeflere erişi ve Sosyal Bilgiler dersine yöneliktutum üzerindeki etkisini belirlemektir.Araştırmada, betimsel ve deneysel yöntem birlikte kullanılmıştır. İlköğretim yedincisınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri, Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumları ve SosyalBilgiler program hedeflerine erişi düzeyleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi boyutu,araştırmanın betimsel yönünü oluşturmaktadır. Çalışmanın bu yönü, genel tarama modelleriiçinde yer alan ?ilişkisel tarama? modelindedir. Araştırma örneklemine alınan ilköğretimokulları, oranlı küme örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Buna göre, evrendeki dağılıma uygunolarak belirlenen 15 ilköğretim okulunda öğrenim gören 612 yedinci sınıf öğrencisi örneklemioluşturmuştur.Deneysel boyutta; Sosyal Bilgiler dersinde Kolb'un deneyimsel öğrenme kuramınadayalı eğitimin derse yönelik tutum, erişi ve kalıcılığa etkisini belirlemek amacıyla öntest-sontest kontrol gruplu deneme modeli uygulanmıştır. Denel işlemler 2004-2005 öğretimyılında İzmir ili Konak ilçesinde alt sosyoekonomik çevrede bulunan 19 Mayıs İlköğretimOkulunda öğrenim gören yedinci sınıf öğrencileri (N=50) üzerinde yürütülmüştür.Araştırmanın verileri; Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri-III, Sosyal Bilgiler DersiBaşarı Testleri ve Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeğiyle toplanmıştır.Verilerin çözümlenmesinde; aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlüvaryans çözümlemesi, iki yönlü varyans çözümlemesi, iki faktörlü varyans çözümlemesi,kovaryans çözümlemesi, Scheffe ve Bonferroni testleri uygulanmıştır.Araştırmanın betimsel boyutunda, örneklemde yer alan öğrenciler tarafından genelolarak tercih edilen öğrenme stilinin özümseme olduğu, öğrencilerin öğrenme stillerininonların cinsiyetlerine göre farklılaşmadığı, Sosyal Bilgiler programının hedeflerine erişidüzeylerinin onların cinsiyetleri ile ilişkili olmadığı, Sosyal Bilgiler programının bilgi,kavrama ve toplam düzeydeki hedeflerine erişi puanlarının onların öğrenme stillerine görefarklılaştığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.Deneysel boyutta ise deneyimsel öğrenme kuramına dayalı eğitimin öğrencilerinSosyal Bilgiler dersi başarılarını artırdığı ve bunun cinsiyet değişkenine göre farklılaşıpöğrenme stillerine göre farklılaşmadığı, deneyimsel öğrenme kuramına dayalı eğitiminöğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarını cinsiyet ve öğrenme stillerideğişkenlerinden bağımsız olarak olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study tries to reveal the relation between primary school students? learning styles,their atttidudes toward Social Studies course and the Accessebility of the objectives in SocialStudies curriculum and examine the efficacy of Social Studies instruction based onexperential learning theory on students? attitudes and their retained level of Social Studies?goals.Both descriptive and experimental methods were employed in the study. Identifyingthe relation between 7th class students? learning styles, their attitudes toward Social Studiescourse and their accessebility of program aims in social studies course constitute thedescriptive part of the study. In this part of the study, correlational research was employed.The sample consists of total 612 primary school students who were selected by usingproportional stratified sampling method in 15 primary schools.Students? attitudes, Access level and its effect on retention, the efficacy of SocialStudies instruction based on Kolb?s experential learning theory on students attitudes, theiraccess and retention levels were identified. The research study was designed according to the?pretest and post test control -experimental groups model and it was carried out during falland spring terms in 2004-2005 instruction year. Experimental group (N=50) is choosen from19 Mayıs Primary School which is described in low socioeconomic level in Konak town,Izmir.The data was gathered from the following instruments: Kolb?s Learning StylesInventory III, Social Science Course Achievement Tests, Attitude Scale of Social StudiesCourse.In data analysis, arithmetic means, standard deviation, Chi-square, t-test, one-wayanalysis of variance, two- way analysis of variance, a two-factor analysis of variance, analysisof covariance, Scheffe ve Bonferroni tests were employed.In descriptive part, it was found that students? general preferences are assimilating, aone of four-stage cycles. Additionaly, it was observed that learning styles does not differaccording to gender and their retained level of Social Studies curriculum aims but theirlearning styles differ at knowledge and comprehension levels in total.In experimental part, it was recorded that experiential learning based social scienceinstruction affected students? achievements in a positive way and their achievements do notdiffer according to their styles but gender.In experimental part, it was recorded that social science instruction based onexperiential learning theory affected students? achievements in a positive way and theirachievements do not differ according to their styles but gender. Besides, free from gender andstyles, the instruction affected students? attitudes toward Social Studies course in a morefavourable way.