Living on the margins of 'the Turk' and 'the Cypriot': The Cyprioturk as the subject of ambiguity
Türk'ün ve Kıbrıslı'nın sınırlarında yaşamak: Belirsizliğin öznesi olarak Kıbrıslıtürk
- Tez No: 206053
- Danışmanlar: PROF. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu tez 2002 yılı sonunda başlayan ve nihai biçimini 2004 Nisan'ındakiReferandum ile bulan bir dönemin, ismini BM Genel Sekreterinden alan AnnanDöneminin, Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan insanların kimliklenme süreçleri açısından neanlama geldiğini kavramsallaştırma çabasıdır.Kıbrıs Sorununun bir milliyetçilik sorunu olduğu tespitinden hareket ederekbaşlayan bu çalışma; yarım asırdan fazla bir süredir adada Türk, Yunan ve Kıbrıslıuluslarını kurmak üzere dolaşıma sokulan milli anlatılara/ hikâyelendirmelere, buanlatılarda işlev gören/ çarpışan arzulara ve fantezilere bakarak, bugün Kıbrıs Sorunununtemelinde barınmaya devam eden farklı ulusal kimlik tahayyüllerinin kimler tarafından,nasıl ve hangi güç mücadeleleri sonucunda hayal edildiğini gösteren bir harita olarakgelişmiştir. Mevzubahis harita, bugüne dek Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan nüfusu ?Türk?ve/ya ?Kıbrıslı? uluslarının özneleri olarak çağıran ideolojileri, bu insanları bir ulusunnesneleri olarak kuran milli anlatıları, homojen ?milli bütünler? tasvir etmek ve politikalanı kendi terimleriyle tarif etmek hasebiyle işleme koyulan Anavatan ve Kıbrıslılıksöylemlerini anlamayı sağlar. Aynı zamanda bu harita, şimdiye dek Kıbrıs'ın kuzeyindeyaşayan nüfusu tanımlamak için kullanılan ?Kıbrıs Türkü?, ?Kıbrıslı Türk?, ?Kıbrıslı? ve?Kıbrıslıtürk? gibi farklı tavsiflerin hangi tarihi ve ideolojik gerilimlerden doğrutürediğine ve bu süreçler içinde işlev gören söylem ve pratiklerin Kıbrıslıtürklerin politiköznelliklerinin kurulmasında oynadığı rollere ışık tutar.Bu tezin başlıca derdi olan ?Belirsizliğin Öznesi olarak Kıbrıslıtürk? ün Annansüreci boyunca hangi sözler ve eylemler üzerinden görünür olabildiği, yerel ve küreselarasındaki diyalektik ilişkilerin Kuzey Kıbrıs kontekstinde kimlik hareketlenmelerininasıl etkilediği, Kıbrıs Sorununun fragmanları olarak adlandırdığım ?egemenlik,uluslararası tanınma, devlet, mülkiyet vb? sorunların etrafında dönen söylem vepratiklerin Annan döneminde hangi kanallardan doğru alana çıktığı ve nasıl bir dilegelme çabasına dönüştüğü bu haritanın sağladığı kavramsal çerçeve içinden okunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to conceptualize the meaning of the Annan Period(November 2002- April 2004) in understanding the contemporary identity politics inNorth Cyprus. It analyzes the roles of different national narratives, contradictory fantasiesand power struggles generating around the two conflicting national imaginations, inshaping Turkish Cypriots? processes of identification with Turkishness and Cypriotness.This research elaborated as a map whereon the discussions of the discourses ofthe Motherland and Cypriotism, their roles in interpellating and subjectifying TurkishCypriots as ?the Turks? and ?the Cypriots? and the illustration of the ideological tensionsgenerating around ?the Turk?, ?the Cypriot?, ?the Turkish Cypriot? or ?the Cyprioturk?become possible.This map is based on the narrative analyses of the historical texts and the writingsand practices of the Turkish and Turkish Cypriot elites, and on an ethnographic researchconducted in various villages and cities of North Cyprus, with a focus on the politicalsubjectivities, narratives and performances of the different segments of the TurkishCypriot society.As a map that illustrates the splits in Turkish Cypriots? identification processes,this thesis sheds light on the ways in which the Cyprioturk ?as the subject of ambiguity?and the Cyprioturkness as ?a space for the politics of difference and equality? appearinside the narratives, discourses and practices emerged during the Annan Period. Inaddition, it attempts to crystallize the role of the dialectical relations between the localand the global in transforming the problems of sovereignty, nation-state and internationalrecognition into the enunciation struggles of the Turkish Cypriots.