Shakespeare repositioned: Intertextuality and the demystification of the canon in contemporary drama
Shakespeare'in yeniden konumlandırılması: Çağdaş tiyatroda metinlerarasılık ve kanonun değiştirilmesi
  1. Tez No: 206054
  2. Yazar: EDA DEDEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLI TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısında edebiyatta ortaya çıkan pek çok teori sayesindemetinlerarası yeniden yazım ve kanonun de i tirilmesi kavramları sıkça kullanılır oldu. Buçalı ma, ça da tiyatroda-tiyatronun babası sayılan Shakespeare'i dı arıda bırakmakmümkün olmadı ından özellikle ça da Shakespeare uyarlamalarında- metinlerarasılı ın vekanonun de i mesinin nasıl ele alındı ını inceler. Bu çalı mada kullanılan oyunlar, DjanetSears'in ?Harlem Dueti?, Ann-Marie MacDonald'ın yi Geceler Desdemona (GünaydınJülyet), Derek Walcott'un ?Mavi Nil'in Bir Kolu?, Philip Osment'in ?Bu Ada Benim? veTom Stoppard'ın ?Dogg'un Hamlet'i, Cahoot'un Macbeth'i? adlı eserleridir. Yeniden yazmasürecinin büyük bir kısmı ve metinlerarasılık teorisi kar ı duru fikrinden beslenmektedir.Bundan dolayı, bu çalı ma kar ı duru kavramını-ister ataerkil düzene, ister sömürgecili e,heteroseksüelli e ya da dilin egemenli ine kar ı dursun- inceler. Yeniden yazımın nasıl birkar ı duru biçimi olarak ortaya çıktı ını ve bu kar ı duru un yeniden yazım sürecinde nasıli ledi ini tartı ır. Ayrıca, oyunlardaki postmodern ö eler sayesinde bu eserler yeni bir kanonkurulmasını engellerler. Oyunlarda kullanılan ço ul zaman-mekan, ço ul kar ı duru , ço ulöznelik ve üstkurmaca teknikleri sayesinde oyunlar ana akım olmaktan kurtulurlar. Buçalı ma, bu oyunların kanonik ve kanonik olmayan arasında, kar ı durma ve hayranlıkarasında, hem Shakespeare yanlısı hem de Shakespeare kar ıtı bir yerde, hepsinden ba ımsızüçüncü bir noktada bulunduklarının altını çizer.
Özet (Çeviri)
With the emergence of many theories such as post-colonialism and feminism intertextualrewriting and the subversion of the canon in literature have been widely used in the twentiethcentury This study analyzes how intertextuality and the demystification process work incontemporary drama -especially in contemporary Shakespeare adaptations since it isimpossible to exclude Shakespeare as the father of drama. The primary sources used in thispaper are ?Harlem Duet? by Djanet Sears, Goodnight Desdemona (Good morning Juliet) byAnn-Marie MacDonald, ?A Branch of the Blue Nile? by Derek Walcott, ?This Island?s Mine?by Philip Osment and ?Dogg?s Hamlet, Cahoot?s Macbeth? by Tom Stoppard. The bulk ofthis rewriting process and the theory of intertextuality are nourished through the idea ofresistance. Therefore, this paper analyzes the idea of ?resistance? -whether it defiespatriarchy, colonialism, heterosexuality or the hegemony of language. It also discusses howrewriting appears as a form of resistance and how resistance functions in this rewritingprocess. Moreover, this study looks at how these ?defiant? theories avoid becomingessentialist with the help of postmodernist elements. With the use of multiplicity of time,space, resistances, subjectivities and acting, the plays discussed in this study shun themainstream. This study points out that these plays stand in a third position, which is situatedbetween the canonical and the non-canonical, resistance and admiration, the center and theperiphery, Shakespeare and non-Shakespeare.