İlk okuma-yazma öğretiminde kullanılan çözümleme ve bireşim yöntemlerinin uygulamalı olarak karşılaştırılması
Applicable comparison of sentence and letter-sound methods used in first reading and writing instruction
  1. Tez No: 206113
  2. Yazar: AYFER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, ilk okuma ve yazma becerisini bireşim ve çözümlemeyöntemleriyle kazanan öğrencilerin; ilk okuma ve yazma becerisini öğrenme süreleri,sesli okuma hızları ve okuduklarını anlama erişileri arasında anlamlı bir fark olupolmadığı ile öğrenciler tarafından yapılan okuma ve yazım yanlışlıklarının gruplaragöre farklı bir dağılım gösterip göstermediği saptanmaya çalışılmıştır.Çalışma grubunu, 2004-2005 öğretim yılında Kırşehir Merkez SüleymanTürkmani İlköğretim Okulunun iki birinci sınıfı oluşturmuştur. Bireşim yöntemininuygulandığı sınıftaki öğrenciler deney grubunu, çözümleme yönteminin uygulandığısınıftaki öğrenciler ise kontrol grubunu oluşturmuşlardır. Deney ve kontrolgruplarında yer alan öğrenciler tesadüfû atama yoluyla tayin edilmiştir. Cinsiyetleri,okul öncesi eğitim durumları, anne-baba meslekleri ve öğrenim durumları açısındanöğrencilerin denklikleri kontrol edilmeye çalışılmıştır.Deneysel araştırma modellerinden ?kontrollü son-test model? kullanılarakyürütülen araştırmada, deneysel ölçme araçları ile yapılan ölçümlerden elde edilenverilerin yanında, nitel veri toplama yöntemlerinden ?görüşme?, ?gözlem? ve ?yazılıdokümanların incelenmesi? gibi yöntemlerden elde edilen veriler de kullanılmıştır.Verilerin analizinde deney ve kontrol gruplarına ait puanların; ortalama, yüzde,frekans ve standart sapmaları hesaplanmış ve gerektiğinde iki grubun ortalamalarıilişkisiz t-testi tekniği kullanılarak karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalarda anlamlılıkdüzeyi .05 olarak ele alınmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir:1. Deney grubundaki kız ve erkek öğrenciler, kontrol grubundaki kız ve erkeköğrencilerden çok daha kısa bir sürede ilk okuma ve yazma becerisinikazanmışlardır.2. Deney grubunun kız ve erkek öğrencileri, kontrol grubunun kız ve erkeköğrencilerinden daha hızlı sesli okuma yapmışlardır.3. İki grup arasındaki okuma yanlışlıklarının tekrar edilme oranlarıkarşılaştırıldığında, kontrol grubundaki kız ve erkek öğrencilerin okurkendaha fazla yanlış yaptıkları ve okuma yanlışlarının gruplar arasında farklı birdağılım gösterdiği saptanmıştır.4. Deney grubundaki kız ve erkek öğrencilerin okuduklarını anlama erişileri ile,kontrol grubundaki kız ve erkek öğrencilerin okuduklarını anlama erişileriarasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.5. Kontrol grubunun kız ve erkek öğrencileri, deney grubunun kız ve erkeköğrencilerden daha fazla yazım yanlışı yapmaktadırlar ve yapılan yazımyanlışları gruplar arasında farklı bir dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been applied to the students who have acquired their first-reading and writing skills by using the methods of letter-sound and sentence. In thisresearch, it has been tried to determine time periods of the acquisition of their first-reading and writing skills and if there have been some meaningful differences betweentheir oral reading speeds and the levels of understanding of what they have read. It hasalso been tried to determine whether there has been a different dispersion in readingand writing mistakes which are produced by the students in different groups.Research groups have been formed by two different first-class students of KırşehirCenter Süleyman Türkmani Primary School, 2004-2005 academic year. Experimentalgroup has been formed by the students that the method of letter-sound has been appliedon. On the other hand, control group has been formed by the students that the method ofsentence has been applied on. All the students in the experimental group and the controlgroup have been chosen randomly but their sexes, pre-school educational levels,profession of their parents, and learning levels their equals in terms of their educationallevels have been tried to be controlled.In this research ?controlled final-test model?, one of the experimental researchmodels, has been used. In addition to the experimental data which are gathered by usingthe measurements of the experimental measurement tools, qualitative data collectedthrough ?interview?, ?observation?, and ?examining written documents? have also beenused. During the process of analyzing the data, averages, percentages, frequencies andstandard deviations of the scores belonging to the experimental and control groups havebeen accounted. In necessity, the averages of two groups have been compared by usingthe technique of unconnected t-test. In these comparisions, the level of meaningfulnesshas been taken as .05.At the end of the research, following results have been found:1. Both the male and female students in the experimental group haveacquired the skills of fist-reading and writing in a shorter time period thanthe male and female students in the control group.2. Both the male and female students of the experimental group haveperformed oral-reading faster than the male and female students of thecontrol group.3. When recurrence ratios of the mistakes they have made while they arereading have been compared, it has been observed that both the male andfemale students in the control group have made more mistakes than themale and female students in the experimental group and reading mistakesbetween the groups have shown a different dispersion4. There hasn?t been any meaningful difference between the male and femalestudents of the both groups regarding understanding levels of what theyhave read.5. The male and female students of the control group have made much morewritihg mistakes than the experimental group and the writing mistakeswhich are made have shown a different dispersion between the groups.