Göçürülmüş basit makam dizileri üzerine kurulan ve farklı isimler taşıyan makamlar arasında geçki
Modulation that is built on transposed series of simple makam and those which have various names between them
  1. Tez No: 206116
  2. Yazar: BURCU SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. EROL DERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçki esere ayrı bir güzellik katmak, o makamı monotonluktan kurtarmak içinyapılır. Bilinçli bir şekilde, yerinde ve zamanında yapılan geçki, esere büyük anlamkazandıracaktır.Hazırlanan tezin temelini ?makam ve geçki? konuları oluşturduğu için önce bu ikikavramı açıklama gereği duyulmuştur. Üçüncü bölümde göçürülmüş basit makamdizileri üzerine kurulan makamlar arasındaki geçkiler, sade örneklerle sunulmayaçalışılmıştır.Bu çalışmada göçürülmüş basit makam dizileri arsındaki seyir yöntemlerinin kısave sade şekliyle ele alınmasının nedeni geçki konusunda deneyimi olmayan kişilerede yardımcı olabilmektir. Örnek olarak birçok geçki yöntemi kullanılabilirdi amageçki konusunu yeni ele alan bir kişi başlangıçta incelediği örnekleri en sade şekliylegörmek isteyecektir.Göçürülmüş dizilerde geçki yöntemleri araştırılmış, mümkün olduğunca kısa yoltercih edildiği için tek örnekleme ile yetinilmiş ve toplam 62 örnek sunulmuş,seyirler ayrıntılı bir şekilde gösterilmiş ve açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Modulation is done to add the work more beauty and to save the makam not to bemonotonous. If modulation is done in time and correct place, the work will gain deepmeaning.It has been necessity to explain ?makam and modulation? cause of these 2 subjects are themain subjects of this thesis. In the third part the modulations in the makams which are basedon transposed series of simple makams, have been tried to be presented by plain samples.In this study the reason of considering the method of progresses between transposed seriesof simple makams in a short and simple way is able to help those who are unexperienced inthe subject modulation. Many other method of modulation could be used as example, but onewho studies modulation newly, would want to see the models in their the simplest structureswhich she or he examined at the beginning.For the reason why modulation methods are aimed in transposed series, it has beencontented with one sample and in the sum 62 samples have been presented, melodicprogressions have been shown in details and explanations also have been done