Hayat sigortacılığı deneyimi ışığında Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin ve ekonomik katkılarının değerlendirilmesi
Assessment of private pension (retirement) system and its economical contributions in Turkey, under the light of life insurance experience
  1. Tez No: 206115
  2. Yazar: ÖZLEM OKUNAKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Emeklilik, insanların yaşamlarında hiç şüphesiz çok önemli bir yer tutmaktadır.Güvenli bir emeklilik, çalışma hayatı boyunca, düzenli olarak, gelecek için tasarruftabulunmayı gerektirmektedir.Ülkemizdeki demografik değişimler, erken emeklilik uygulamaları gibinedenlerden dolayı, finansman krizindeki kamu sosyal güvenlik sistemini, tamamlayıcıbir sistem olan Bireysel Emeklilik Sistemi, 2001 yılında 4632 sayılı ?Bireysel EmeklilikTasarruf ve Yatırım Sistemi? Kanunu ile yürürlüğe girmiştir.Bu çalışmada, Türkiye'deki kamu sosyal güvenlik sistemini oluşturan sosyalgüvenlik kuruluşları ve 2001 yılında kanunlaşarak yürürlüğe giren bireysel emekliliksistemi incelenmiş ve Türkiye ekonomisine olan katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world has witnessed changes and re-structuring efforts in social security field inmany countries since early 1980's.Especially the crises faced in social security systems of developing countries,increased worries on financing social security programs and necessitated restructuring thesocial security systems, and there has started a shift to private retirement funds from publicsocial security programs.Therefore these reform trends, started in 1981 in Chile; continued to affect LatinAmerican countries like Peru, Columbia, Argentina, Mexica, Bolivia; and Hungary andPoland in East Europe; and Asian countries like Hong Kong.Our study in this matter consists of the following sections:In the first part of our study; social security systems in general, social security sistemsin Turkey, and their problems and research for solutions are included.Second part includes; financing techniques of private retirement funds, systemprocedures, legal regulations, tax regulations, the importance of private retirement funds asinstitutional investors, macroeconomical functions, tables and graphs of OECD countries tobe used to explain the subject.Also comparisons with life insurance are included within the scope of subjects studiedfor private retirement system.Potantial customer profile in Turkey has been studied in terms of private retirementsystem.In the third part; information has been given on the private retirement system inEngland that has a good position in private retirement system practice.Also America, Argentina and Chile examples have been discussed.In the last part, after giving basic information regarding life insurance, privateretirement system and life insurance are assessed together.xiii