İşletmelerin sosyal sorumlulukları
Social responsibilities of business organizations
  1. Tez No: 206143
  2. Yazar: İLVE KARAİSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENSAR NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde işletmeler ekonomik, sosyal, siyasal hayatı, yani yaşamın tümalanlarını etkilemektedir. Hatta, işletmeler toplumun yaşamını belirler halegelmişlerdir. Bu sebeple işletmeler, sadece ekonomik kuruluşlar olarak değil, sosyalkuruluşlar olarak da düşünülmeli, kendilerine ekonomik amaçların yanısıra sosyalamaçlarda edinmelidirler.Zaten günümüz toplumu, işletmelerin gerek toplumsal ekonomik kaynaklarınıkullanmaları, gerekse işletme faaliyetleriyle çalışanlarının ve toplumun refahınıetkilediği anlayışıyla hareket etmekte ve işletmelerden bu sebeple sosyal sorunlarınçözümüne katkıda bulunmalarını talep etmektedir. İşletmelerin sosyal sorumlulukbilinciyle faaliyetlerini sürdürmesi, hem toplumda olumlu bir imaj oluşturmak hemde sağlıklı, refah bir toplum yaratmak bakımından oldukça önemlidir.Günümüzde ekonomiyi, siyaseti ve sosyal hayatı piyasa koşulları belirlemektedir.Piyasayı oluşturan varlıklar olarak işletmeler tüm faaliyetlerinin piyasayı, dolayısıylatoplumu etkilediği bilinciyle hareket etmelidir. Ayrıca piyasa koşullarına aykırı birdavranış işletmeler için de olumsuz sonuçlar doğuracağı unutulmamalıdır. Bunedenle, işletmelerin ekonomik amaçlarıyla sosyal amaçlarını ahenkleştirerekfaaliyetlerini sürdürmesi en doğru davranış şekli olacaktır.Çalışmamızın amacı; işletmeler ve toplum için bu denli önem taşıyan sosyalsorumluluk kavramına bir kez daha dikkat çekmeye çalışmak ve işletmelerin sosyalsorumluluk alanlarına ışık tutmaktır. Ayrıca belirtmek gerekir ki, işletmelerin sosyalsorumluluklarını kesin çizgilerle belirlemek mümkün değildir. Çünkü hızla değişentopluma paralel olarak işletmelerin sosyal sorumluluklarının kapsamı, her geçen gündeğişmekte ve gelişmektedir.Çalışmamızı teorik çalışmalardan yararlanarak şekillendirdik. Sosyalsorumluluk, iş ahlakı, bilgi toplumu, globalleşme, değişim, sürdürebilir kalkınmakavramları ise çalışmamıza yön veren anahtar kelimeleridir.
Özet (Çeviri)
In today?s world business organizations are affecting all spheres of life, whether itis political, social or cultural. For that reason business organizations can not bedescribed just as economic associations can not be described just as economicassociations but also social entities. That is why they have to undertake social targetsand responsibilities besides their economic ones.Today?s societies have already been asking business organizations to take oversocial responsibilities and improve social welfare. Additionaly they are asked tocontribute to the solution of some other social problems. It is very important forbusiness organization to lead their activities with the social responsibility in theirmind because this does not only provide them with good image for them but alsocontribute to social welfare.The major objective of our study is to pull attention to the concept of socialresponsibility that has so much importance for business organizations and shed lightupon social responsibilities of them.We formulated this study in the light of theoretical studies. Social responsibility,business ethics, information society globalisation, transformation, sustainable growthare the key concepts guiding our study.