İnsan kaynakları uygulamalarının örgütsel performansa etkisi üzerine bir uygulama
- Tez No: 206167
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Örgütsel amaçlara ve hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının kontrolü için, örgüttekiuygulamaların sonuçlarının değerlendirilmesi gerekir. Örgütsel sistemin çıktılarınıngeri bildirim olarak dönmesi, performansın gelişme alanlarının belirlenmesine,dolayısıyla işletmenin faaliyetlerini yönlendirmesine katkı sağlamaktadır. Bunailaveten, insan kaynağı, hızlı bir değişimin ve rekabetin yaşandığı küresel işdünyasında örgütlerin en önemli sermayesi haline gelmiştir. İnsan KaynaklarıYönetimi uygulamalarının, çalışanların performansına dair davranışları üzerindegüçlü bir etkisi olduğu yapılan araştırmalarda ispatlanmaktadır.Araştırmanın amacı, dünyadaki ve Türkiye'deki mevcut insan kaynaklarıuygulamalarını ortaya koymak, sorunları belirlemek ve performansa etki edenfaktörlere ulaşmaktır. Ayrıca, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerde, insankaynakları uygulamalarıyla örgütsel performans arasındaki ilişkiyi belirlemektir.Diğer taraftan araştırmanın, ilgili literatüre ve gelecekteki çalışmalara katkıdabulunması amaçlanmıştır.Araştırmada, anket formunu yanıtlayan firmaların, insan kaynaklarıuygulamalarına ve örgütsel performansı oluşturan faktörler hakkında rakamsal vealgısal sonuçlara sahip oldukları varsayılmaktadır. Buna ilaveten, araştırma, İKYuygulamalarının iş basitleştirme, iş genişletme, iş zenginleştirme, personel seçimsüreci ve performans değerleme süreci başlıkları altında beş faktörden oluştuğunuvarsaymaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan örgütsel performansın da,finansal performans ve pazar performansı ile iş tatmini ve firmaya bağlılık olarak ikialt değişkene sahip olduğu varsayılmaktadır.Araştırma sonucunda, İKY uygulamalarından iş basitleştirme, iş zenginleştirmeve personel seçim sürecinin etkinliğinin örgütsel performans (finansal ve pazarperformansı) üzerinde olumlu etkiler yarattığı görülmüştür. Ayrıca, işgörenlerin bazıniteliklerinin de örgütsel performansı artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The results of the applications in an organization have to be evaluated in orderto check if the organizational targets and goals are succeeded or not. Output of theorganizational system, as a feedback, helps to determine the performancedevelopment areas, thus the future activities of the firm can be easily managed. Inaddition, human resources have become the most important capital of theorganizations in the competitive, global and fast changing business world. Previousresearch proved that Human Resource Management (HRM) applications have strongeffect on employees? performance.The object of the research is to expose the present applications of humanresources, determine the current problems and the factors that affect the performance.Furthermore, its aim is to determine the relationship between human resourcesapplications and organizational performance of the firms operating in Turkey. On theother hand, the research is aimed to contribute to the related literature and futureresearch.The firms that answered the questionnaire are assumed to have humanresources applications and numerical and perceptional results about factors oforganizational performance. Furthermore, it is assumed that human resourcesapplications involve five factors including job simplification, job enlargement, jobenrichment, personnel recruiting process and performance evaluation process. Thedependent variable is grouped into two sub variables: Financial and marketperformance, job satisfaction and organizational commitment.As a result, it is found that job simplification, job enrichment and the efficiencyof personnel recruiting process applications have positive effects on organizationalperformance. On the other hand, it is shown that some qualities of the employees,such as being innovative and producing quality products, can increase theorganizational performance.