1950 seçimleri Demokrat Parti İzmir propagandası
1950 elections İzmir propaganda of Democratic Party
- Tez No: 206166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan sosyo-kültürel ve siyasi değişimler,tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de etkisini göstermiştir. Bu düzen içerisindedemokrasi, özgürlük ve liberalizm geniş ölçüde yer almıştır. Türkiye ise bu değişimlereilk olarak çok partili hayata geçişle başlamıştır.1945 yılından sonra, Türkiye'de birçok siyasi parti kurulurken, Demokrat Partidiğer partilerden farklı olarak tüm ülkede ve özellikle İzmir'de büyük destek görmüştür.Bu desteğin sağlanmasında İzmir'in ekonomik ve sosyal yapısı etkili olmuştur. Diğertaraftan, CHP'nin halka karşı tutumu ve ekonomik darboğazlar Demokrat Parti'ninyükselişinde etkili olmuştur.Demokrat Parti seçim propagandasını uygularken, hem ülkenin sosyal yapısınıgöz önüne almış, hem de her bölge için ayrı bir politika sergilemiştir. İzmir için iseseçim propagandasının temelini, sosyal haklar ve ekonomik iyileştirme oluşturmuştur
Özet (Çeviri)
The socio-cultural and political alterations after the World War 2 have showedtheir effects in Turkey as well as the whole world. In that formation, There aredemocracy,freedom and liberalism in this contexture extensively.The first alterations inTurkey started to changes with transition to the multiparty life.After 1945, while many political parties were founded in Turkey, DemocraticParty were supported in the whole country, especially in Izmir. The economical andsocial constitution of Izmir was effective by providing this support. On the other hand,CHP's attitude against public and economical bottlenecks have effects on the raise ofDemocratic Party.While Democratic Party executed poll propaganda, they had considered boththe social structure of the country and showed different political attitudes at the differentregions. Social rights and economical reforms had constituted the basis of the pollpropaganda of Izmir.