Sokak çocuklarının eğitiminde drama ve tiyatronun kullanılması ve bir uygulama
Using drama and theatre in the education of street children and an application
  1. Tez No: 206169
  2. Yazar: MURAT BAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Tiyatrosu ve Oyun-Tiyatro-Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, sokak çocuklarının eğitiminde drama ve tiyatronunkullanılmasının, onların iletişim becerilerinin arttırılmasında etkisinin olup olmadığıaraştırılmıştır. Çalışmaya ilk olarak eğitime ve çocuğa ilişkin tanımlar yapılarakbaşlanmıştır. Eğitimin toplumsal, siyasal, ekonomik ve bireyi geliştirme işlevleridünyanın her yerinde aynıdır. Bütün bu işlevlerin özünde eğitimin çocukluktabaşlamasının ve bio-fizyolojik ihtiyaçları karşılanan çocuğun siyasi ve ekonomikaçıdan güçlü toplumların güçlü bireylerini oluşturacağı söylenebilir. Bu ihtiyaçlarkarşılanmadığında, çareyi sokaklarda arayan çocukların ve sorunlarının tanımlanmasıile konu irdelenmiştir. Çocukların karşılaştıkları sorunları çözebilmeleri için biryaşam pratiğine ihtiyaçları vardır. Bunun yolu ise, oyun oynamaktır. Oyunun,dramanın ve tiyatronun eğitimde etkili bir yol olduğu günümüz eğitimcilerinin ortakgörüşüdür. Sokak çocukları ve sorunlarının ardından eğitimde oyun, drama vetiyatronun etkisi üzerinde durulmuştur.İkinci bölüm olan uygulama kısmında ise Ulus Çocuk ve GençlikMerkezinde, sokakta çalıştıkları tespit edilen ve merkeze davet edilen sayıcadeğişken yaklaşık 22 çocuk ile yapılan bir drama uygulaması yer almaktadır.Tutulan gözlem raporları ve görüşme kayıtlarına ilişkin veriler incelendiğinde,araştırmaya konu olan çocukların iletişim becerilerinde tiyatro ve dramanınkullanımının etkili olduğu ancak, bu becerilerde istendik düzeyde bir gelişmenindaha uzun süreli çalışmaları gerektirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
What was researched in this study, is whether using drama and theatre in theeducation of street children has an effect in developing their communication skills.The study was commenced by introducing definitions relating education andchildren. The social, political, economic and individual-developing functions ofeducation are alike in every part of the world. Considering all of these functions, itcan be said that to start the education from childhood and to meet the bio-physiological needs of the child will result in a stronger society with strongerindividuals. The main theme was stressed by describing how the children are lookingfor aid and remedy on the streets when these needs are not responded and what kindof problems they have. The children need a practice for living in order to solve theseproblems they encounter. The way for this is to play. The fact that play, drama andtheatre are effective means in education is a common point on which educationalistsof today agree. The effects of play, drama and theatre in education were emphasizedbesides the street children and their problems.In the second part which is application, there is a drama practice that wascarried out in Ulus Children and Youth Centre with about 22 children who wereconfirmed to be working on the streets and who were invited to that centre. Whenobservation reports and records of interview obtained were analysed, it wasconcluded that it is effective to use theatre and drama to develop communicationskills in the children who are the subject of the study, but it requires longer periods ofwork to reach to a desirable level in these skills.