Simmel'in gözüyle modernite'nin sosyolojisi
  1. Tez No: 206170
  2. Yazar: GÖZDE ÖZELCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE DURAKBAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Simmel'in sosyolojisini tanımlarken üç ana tema üzerinde durabiliriz. İlişkiler,sosyalleşme(sosyallikler) ve sosyal formlar. Bu temalar birbirinden bağımsız olarak düşünülemezve karşılıklı ilişkiler ağı içinde ele alınmaları gerekir. Simmel'in sosyolojisine göre kültüre aitherhangi bir parça, bizi toplumsal bütüne götürecek başlangıç noktalarını içinde taşır. Moda,satrancın kuralları veya masa üzerinde ki bıçağı kullanma biçimimiz bile bütünü kavrayacağımızipuçlarını barındırır. Simmel'in sosyolojisinde ki ikinci önemli nokta `etkileşim'dir. Simmeltoplumu bireyden yola çıkarak açıklamaya çalışan metodolojik yaklaşıma karsı çıktığı gibi,toplumu toplumsal kurumlardan yola çıkarak açıklamaya çalışan yapısal yaklaşımlara da uzakdurur. Toplum birey ve yapıların etkileşim içerisinde olduğu her yerdedir. Üçüncü temelyaklaşımı, sosyal formlarla ilgilidir (Gruplar, aile, ikililer...). Kültür trajedisinin altında yatangerçek, insanlar tarafından yaratılmış yasam formlarının sosyalleşme süreci içerisinde onlardanbağımsızlaşarak kendi içinde kabuklaşan bir yapıya dönmesidir.Bu tezde, Simmel'in bu metodolojik yaklaşımı kullanarak nasıl bir modernite kuramı oluşturduğuve günümüz modernite kuramlarıyla ne tür bir paralellik içinde olduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
For the study of Simmel?s sociology, we can concentrate on three main topics: Socialization(sociation), interpersonal relations, and social forms. These themes are interrelated and anyfragment of culture must be treated as a start for the study of the social whole. Fashion, rules ofchess, table manners entail the clues for the society as a whole. The second important point inSimmel?s sociology is ?social interaction?. Simmel opposes to an individualistic methodologicalapproach as well as structural explanations. Society is everywhere that individuals and structuresare in interaction. The third point is the social forms in which the interaction takes place (Groups,family, dyads...). The reality underlying tragedy of culture is that life forms created by humaninteraction become independent and reified structures.In this study, Simmel?s theory of modernity is discussed focusing on these basic methodologicalapproaches and how his theory is parallel to the current theories and issues related to modernity.