II. Dünya Harbi'nde (1939-1945) the New York Times'a göre Amerikan kamuoyunun Türkiye'ye bakışı
The viewpoint of the US public opinion towards Turkey and the Turkish people during World War II as reflected in the daily newspaper the New York Times
  1. Tez No: 206173
  2. Yazar: BEKİR CİHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma;1- Öncelikle ABD Kamuoyunun İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk Halkınave Devletine bakışını, kendi kamuoyunu büyük ölçüde temsil eden ve önemli basınorganlarından biri olan The New York Times gazetesinden incelemek,2- Bu bakış açısının savaş sonrası ABD-Türkiye ikili ilişkilerine yansımaları-na ve o günkü uygulanan politikaların nedenlerine somut bir kanıt sağlamak,3- Savaş sonrası uygulanan politikaların günümüze yansımalarının olacağınıve hâla olduğunu göstermeye çalışmak,amacıyla yapılmıştır.Giriş Bölümü'nden önce araştırma konusunun tanımının yapılması ve önemianlatılmaya çalışılmış ve aynı zamanda araştırma sırasında kullanılan yöntem açık-lanmıştır. Daha sonra ayrı bir bölüm olarak kamuoyunu oluşturan, biçimlendirenunsurlar ve kamuoyunun etkisi anlatılıp Amerika Birleşik Devletleri'nin kamuoyu vearaştırılması hakkında bilgi verilmiştir.Giriş Bölümü'nde İkinci Dünya Savaşı'nın nedenleri ve sürecinin analizi, sa-vaş sırasında yapılan önemli toplantılar ve İkinci Dünya Savaşı içinde Türkiye'ninizlediği dış politika üzerinde incelemeler yapılmıştır.Birinci Bölüm'de Avrupa'da Alman üstünlüğü döneminde (01 Eylül 1939 ile22 Haziran 1941 tarihleri arası), The New York Times gazetesine göre AmerikanKamuoyunun Türk Halkı ve Devletine bakışı incelenmiştir.İkinci Bölüm'de, yani savaş sırasında taraflar arasında dengenin sağlandığıdönemde (22 Haziran 1941 ile 28 Şubat 1943 tarihleri arası), The New York Timesgazetesine göre Amerikan Kamuoyunun Türk Halkı ve Devletine bakışı incelenmiş-tir.Üçüncü Bölüm'de Müttefiklerin üstünlük sağladığı dönem, yani 01 Mart1943'ten savaşın sona ermesine kadar geçen sürede The New York Times gazetesinegöre Amerikan Kamuoyunun Türk Halkı ve Devletine bakışı incelenmiştir.Sonuç Bölümü'nde ise İkinci Dünya Savaşı'nı sona erdiren antlaşmalar vesavaş sonrasında dünyamızı şekillendiren gelişmeler üzerinde değerlendirmeler ya-pılmıştır.Bu çalışma hazırlanırken seçilen konuyla ilgili olarak öncelikle The NewYork Times gazetesi, kitaplar, makaleler, ansiklopediler taranmış, konuyu farklı bo-yutlarıyla ele alan doktora ve yüksek lisans tezleri incelenmiş, daha önce farklı konu-larda yapılmış benzer çalışmaların yöntemleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with a view to;1- Firstly analyzing the viewpoint of the US public opinion towards Turkeyand the Turkish people during World War II as reflected in the daily newspaper TheNew York Times, which is a prominent press organ that considerably represents theUS public opinion,2- Providing concrete evidence to the reflections of this viewpoint to the Tur-key-US relations in the post-war era as well as to the rationales of the policies im-plemented at that period,3- Pointing out that the policies implemented in the post-war period will anddoes have reflections in the present-day era.Prior to the Introduction, the definition of the study?s subject as well as theimportance of the issue is tried to be presented, and the methodology used during thestudy is explained. Afterwards, the elements founding and shaping the public opinionas well as the influence of the public opinion is put forward and information regard-ing the US public opinion and its analysis is provided.The Introduction comprises analysis regarding the grounds and course ofWorld War II, important meetings realized during the war and Turkey?s foreign pol-icy during this period.The first chapter analyzes the viewpoint of the US public opinion towardsTurkey and the Turkish people according to The New York Times newspaper ?In thePeriod of German Superiority in Europe (between September 1, 1939 and June 22,1941)?.The second chapter analyzes the viewpoint of the US public opinion towardsTurkey and the Turkish people according to The New York Times newspaper ?In thePeriod of Balance (between June 22, 1939 and February 28, 1943)?.The third chapter analyzes the viewpoint of the US public opinion towardsTurkey and the Turkish people according to The New York Times newspaper ?In thePeriod of Allied Superiority (from March 1, 1943 until the end of the war)?.The Conclusion chapter contains evaluations regarding the treaties endingWorld War II and the developments shaping our world in the post-War era.In preparation for this study; primarily The New York Times newspaper,books, articles and encyclopedias concerning the subject were analyzed; master anddoctorate thesis studying different dimensions of the issue were studied; and themethodology of similar studies carried out on different subjects were also observed.