Türkiye Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler'e giriş sürecinin Türk basınındaki yansımaları
The reflections of Turkey Republic's admission process to united nations at Turkish press
  1. Tez No: 206175
  2. Yazar: ADEM KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde ?Türkiye Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler'e Giriş Sürecinin TürkBasınındaki Yansımaları? araştırılmış, 1941 yılında ?Müttefikler Bildirgesi? ile başlayanve 1945 yılında Birleşmiş Milletler'in kurulması ile sona eren dönem incelenmiştir.Bu dönem, dünyada birçok milletin birbirleri ile acımasızca savaştığı, kinciDünya Savaşı'nın yaşandığı yıllara tanıklık eden bir dönem olmuştur. Savaşın başındanitibaren barış çabaları sürekli devam etmiş, barışın sağlanması için devletler arasında birçok toplantı ve konferanslar düzenlenmiştir.Tezde, bu toplantı ve konferansların yeni bir emniyet teşkilatı kurulmasısürecindeki etkileri ile Türkiye Cumhuriyeti'nin bu konferanslara katılımı ve BirleşmişMilletler'e girmek için yaptığı girişimlerin Türkiye'deki yankıları incelenmiştir.Türk basını bu süreci yakından takip etmiş, bir çok yazar bu konuda, çoğunluğuolumlu olmak üzere görüşlerini bildirmiştir. Birleşmiş Milletler Anayasası'nınT.B.M.M.'de kabulü esnasında hararetli tartışmalar olmuştur. Tartışmalar sonundamilletvekilleri büyük bir memnuniyetle anayasayı kabul etmiş ve Türkiye CumhuriyetiBirleşmiş Milletler'e katılmıştır.Dönemin hükümetine güvenen Türk basını, verilen kararı desteklemiştir.Birleşmiş Milletler Teşkilatı'na girişinin Türkiye Cumhuriyeti'ne neler kazandıracağınıbir çok köşe yazarı makaleleriyle Türk halkının bilgisine sunmuştur. Yabancı basında daTürkiye Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler'e katılımı olumlu karşılanmış, bu süreçTürk basını tarafından devamlı takip edilerek görüşler Türk halkıyla paylaşılmıştır.Tezde, farklı görüş açılarına sahip bir çok gazete haberine ve bir çok köşeyazarının fikirlerine yer verilmiştir. Dünya görüşleri farklı olsa bile dönemin şartlarındauluslararası bir örgüte üye olmak, Türk basını tarafından olumlu karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
At this thesis, ?The Reflections of Turkey Republic?s Admission Process toUnited Nations at Turkish Press? was researched and the period which has started with?Proclamations of Allies? in 1941 and ended with establishing of United Nations in1945 was examined.This period, in which lots of nations fought mercilessly in world, has witnessedthe years of Second World War. From the beginning of the war, efforts of peacecontinued and lots of meetings and conferences were arranged between countries.The effectivenes of these meetings and conferences in the process of establishinga new security organization and also participation of Turkey Republic to theseconferences and reactions of attempts to enter United Nations at Turkey were examined.Turkish Press followed this period closely and many authors stated theiropinions, lots of which was positive, about this subject. There were intensive discussionsduring the admission of United Nations Constitution at The Grand National Assembly ofTurkey. At the end of these discussions Deputies admitted the Constitution with bigpleasure and Turkey Republic participated to the United Nations.Turkish Press supported the decision because they relied on the government ofthat period of time. Many authors informed the Turkish People with their articles whichare about what would Turkey Republic win when entered the United Nations. TurkeyRepublic?s Admission to United Nations was also admitted by Foreign Press and thisopinions were transfered to Turkish People by Turkish Press.At this thesis, There are lots of different newspaper and lots of different opinionsof authors. Although their life opinions are different, admission to an internationalorganization were admitted with pleasure by Turkish Press at that period of time.