Televizyon reklamlarında star kullanımının tüketiciler üzerine etkisi: İzmir ilinde üniversite öğrencileri arasında bir uygulama
The effect of using stars in television (tv) commercials on consumers: An Application carried out Among University students in İzmir
- Tez No: 206177
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPARSLAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İşletme, Radio and Television, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Starlar bazen markaya fiziksel özelliklerinin yanı sıra bir ruh ve kişilikkazandırmak yani marka imajı oluşturmak, bazen de halkla ilişkiler ve satış geliştirmefaaliyetlerini yönlendirmek ve yürütmek amacıyla kullanılmaktadır. Starların bir diğerkullanım alanı ise, televizyon reklamları olmaktadır. Öyle ki televizyon reklamlarındastar kullanımına reklamcılar tarafından sıkça başvurulduğu görülmektedir. Bununtemelinde yatan nedenlerin başında ise, reklamı yapılan ürün ya da hizmetle stararasında ilişki kurularak starın kişilik özelliklerinin, imajının kısacası stara aitniteliklerin söz konusu ürün ya da hizmete anlam transferi mantığı içerisindeaktarılması gelmektedir. Böylece tüketici sevdiği, beğendiği starı reklamda görmekte vereklam tüketicinin duygularına hitap ederek dikkat çekmektedir. Bununla berabermesajın tüketici tarafından algılanması, tüketicinin zihninde yer etmesi diğer birifadeyle akılda kalıcılığın sağlanması, yeri geldiği zamanda tüketici tarafındanhatırlanması söz konusu olmaktadır.Bu çalışmada televizyon reklamlarında star kullanımının tüketiciler üzerineetkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında televizyon reklamlarında star kullanımınıntüketiciler üzerinde yarattığı etkileri belirlemek ve bu etkilerin neler olduğunuuygulamalı bir şekilde ortaya koymak amacıyla anket yöntemi aracılığıyla veri analiziyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stars are sometimes used for bringing in brands an essence and a figure, rightalong with their physical characteristics, that is to say to building a brand image; andsometimes they are used in directing and executing public relations and salesdevelopment activities. TV advertising is another field in which the stars are used.Therefore, it is seen that the use of stars in TV advertisements is quite wide-spreadamong advertisers. The leading deep motive under these applications is to transfer star?spersonal characteristics, image, in short his qualities to the product in the scope ofmeaning transfer mentality by means of conducting connection between the product orservice advertised and the star. In this way, the consumer sees his/her favorite star in theadvertisement and thus the advertisement attracts the attention of the consumer byaddressing his/her feelings. In addition to all, by this method it is ensured that themessage is perceived by the consumer, ingrained in his mind; in other words it is madepermanent in the consumer?s mind and remembered when necessary.In this study, the effect of using stars in TV commercials on consumers isexamined. In the scope of the study, a data analysis is carried out by questionnaire inorder to clarify the effects of celebrity use in TV commercials on consumers and displaythese effects practically.