Anadolu öğretmen liselerinde okutulan öğretmenlik meslek bilgisi dersleri ile eğitim fakültelerinde okutulmakta olan öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin ilişki düzeyleri
Determining of relation level the lessons of teaching profession at anatolian teachers high schools and the lessons of teaching profession which are still teaching at faculties of educations
  1. Tez No: 206178
  2. Yazar: SARE ÖZPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRBÜZ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmada Anadolu Öğretmen Liselerinde okutulan Öğretmenlik Meslek Bilgisidersleri ile Eğitim Fakültelerinde okutulmakta olan Öğretmenlik Meslek Bilgisi derslerininilişki düzeyleri incelenmiştir. lişki düzeyleri, Anadolu Öğretmen Liselerinden mezun olupEğitim Fakültelerinde öğrenimlerini devam ettiren öğretmen adayları ile eğitimcileringörüşleri doğrultusunda belirlenmiştir. Bu derslerin ilişki düzeylerinin yanı sıra AnadoluÖğretmen Liselerinin Eğitim Fakültelerine kaynak olmada verimlilik düzeyi açıklanmış,görüşleri desteklemesi açısından da Anadolu Öğretmen Liselerinde okutulan derslerin içerikincelemesi yapılmıştır. Öğretmenlik Meslek Bilgisi derslerinin ilişki düzeyleri, bu liselerdenmezun olan öğretmen adaylarının görüşleri ve yapılan içerik incelemesi sonucunda, AnadoluÖğretmen Liselerinin Eğitim Fakültelerine kaynak olduğu ve kendi kuruluş amaçlarına hizmetettiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
this research analysed the relation level between the lessons of teaching professıon atAnatolian Teachers High Schools and the lessons of teaching profession which are stillteaching at Faculties of Educations. The relation level is determined point of view of thestudents who are graduated from Anatolian Teachers High Schools and the students are stillteaching their education. Beside these relation level of the lessons, explained that AnatolianTeachers High Schools are level to be productive for basic of the Faculties of Educations, andsupported the already anounced view of graduating from these students and the AnatolianTeachers High Schools are the basic of Faculties of Educations.