İlköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünme düzeylerinin gelişimi
Development of algebraic thinking levels of primary of school 7th and 8th grade students
  1. Tez No: 206195
  2. Yazar: PINAR GÜLPEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN EZENTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma ilköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin cebirsel düşünme düzeylerini veyıllar arasındaki değişimleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma deneysel bir çalışmadır ve veriler Bursa ili Osmangazi ilçesinde bulunanPilot Sanayi lköğretim Okulu ile Farabi lköğretim Okulunda 7.ve 8. sınıf öğrencilerineuygulanan testten elde edilmiştir. Çalışmaya toplam 211 öğrenci katılmıştır.Deneysel çalışmada kullanılan test, CSMS(1988) tarafından 11-16 yaş öğrencilerinincebirsel ifadeleri anlama düzeyini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan araştırmada kullanılantestin Türkçe'ye uyarlanmasıyla ve bazı maddeler uzman görüşü alınarak testten çıkarılarakoluşturulmuştur. Bu çalışmada kullanılan test 20 sorudan oluşuyordu ancak bazı sorularşıklara sahipti ve bu şıklarda soru maddesi olarak düşünüldüğünde 27 maddelik bir testti.Sorular sıralanırken cebirsel ifadelerin karmaşıklığı ve harflerin üstlendikleri soyutlukderecesi dikkate alınmıştır. Test ders öğretmenleri tarafından, 2.dönem sonunda, öğrencilercebirsel ifadelerle işlem yapmayı öğrendikten sonra uygulanmıştır.Uygulama sonucunda önce öğrencilerin soruları doğru cevaplandırma sıklıklarına görecebirsel düşünmeleri 4 düzeye ayrılmıştır. Daha sonra bu düzeylere ait soruları doğrucevaplandırmaları göz önünde tutularak bu düzeylerde bulunan öğrencilerin yüzdelikleribelirlenmiş ve yıllar arasında bu düzeylerdeki gelişimleri gözlenmiştir.Elde edilen bulgular sonucunda 7. ve 8. sınıftaki öğrencilerin cebirsel düşünmelerindeyıllar içinde çok az bir artış olduğu ve bu gelişimin öğrencinin ders içindeki başarısınıetkilediği görülmüştür.Anahtar SözcüklerCebir Cebir öğretimi Cebirsel düşünme ve Cebirsel ifadedüzeyleri
Özet (Çeviri)
This study was carried out to define algebraical thinking levels of primary school 7thand 8th grade students and the changes between years.It is an experimental study and data was collected from the 7th and 8th gradestudents in Farabi and Pilot Sanayi Primary School in Bursa, Turkey. 211 students wereinvolved in this study.The test used in this experimental study was modified with the turkish adaptation ofthe test which was done to define the understanding level of algebraical expressions of thestudents between 11 and 16 year-old by CSMS (1988). Some of the items in this test werenot used considering the suggestions of some experts. The test included 20 questions.However, some of them had alternatives. If these alternatives are considered as questions,the test included 27 questions. In the arrangement of the questions, the complexity ofalgebraical expressions and the abstractness level which the letters have taken wereconsidered. The test was administered by the teachers at the end of the second term afterthe students had learned to operate with algebraical expressions.After the tests had been applied, firstly algebraical thinking of students was dividedinto four levels according to the frequency of their correct responses. Secondly, by takingthe correct responses at these levels into consideration, the percentages of the students atthese levels were found and the development between the years was observed.The findings of the study showed that there was very little significant difference inthe development of algebraical thinking of the 7th and 8th grade students. It was seen thatthis development effected their success.Key WordsAlgebra Algebra teaching Algebraic thinking and Algebraic notaionalgebraic thinkinglevels