Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de zorunlu eğitim
  1. Tez No: 206196
  2. Yazar: SAVAŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET KONAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada, Avrupa Birliği Ülkelerinde ve Türkiye'de zorunlu eğitiminirdelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, Avrupa Birliği Ülkelerinden Almanya, Danimarka, Fransa,Hollanda, İngiltere (Galler, Kuzey İrlanda), İspanya, İsveç ve Yunanistan ileTürkiye'de zorunlu eğitim, varolduğu biçimiyle ele alınmıştır. Bu yönüyle çalışma,betimsel bir araştırmadır.Araştırmada elde edilen bulguların bazıları şunlardır:1. Zorunlu eğitimin süresi Danimarka, İsveç ve Yunanistan'da 9, Fransave İspanya'da 10, İngiltere'de 11, Almanya ve Hollanda'da 12 yıldır. Bu özelliğiyleen uzun zorunlu eğitim süresi Almanya ve Hollanda'dadır.2. Almanya, İsveç ve Yunanistan'da zorunlu eğitim düzeyindeki bütünöğrencilerin okul materyalleri ailelerin maddi durumlarına bakılmaksızın devlettarafından karşılanır.3. İspanya'da zorunlu eğitim düzeyinde maddi durumu iyi olmayan ailelerinçocuklarının eğitim giderleri devlet tarafından karşılanır.4. Fransa'da okulöncesi eğitim zorunlu eğitim içinde yer alırken, Almanya,Danimarka, Hollanda, İsveç, İspanya ve Yunanistan'da zorunlu eğitim içinde yeralmaz.5. Hollanda ve İspanya'da din dersi zorunlu değildir. Ancak, Almanya,Danimarka, Fransa, İsveç ve Yunanistan'da din dersleri zorunludur.6. Söz konusu ülkelerin Zorunlu Eğitim basamağındaki en önemli derslerolarak ülkenin dili, matematik ve fen bilgisi karşımıza çıkmaktadır.Türkiye'de7. Türkiye'de Zorunlu Eğitimin süresi 8 yıldır.Türkiye'deki Zorunlu Eğitiminsüresi Avrupa Birliği Ülkelerinden daha azdır.8. Türkiye'deki rehberlik ve yönlendirme faaliyetleri Avrupa BirliğiÜlkelerindeki kadar işlevsel görülmemektedir.9. Türkiye'deki eğitim sisteminin yapısı merkeziyetçi bir durum arzetmektedir.10. Türkiye'de okul öncesi eğitim zorunlu eğitim kapsamında değildir.
Özet (Çeviri)
he goal of this study is to examine the compulsory education systems ofEuropean Union Countries and Turkey.To achieve this goal, compulsory education systems of European UnionCountries (Germany, Denmark, France, Holland, England (Wales and NorthernIreland), Spain, Sweden and Greece) and Turkey has been studied as it exists in thesecountries. From this point of view, this is a descriptive study.Some of the findings of the study are;1. The duration of compulsory education is 9 years in Denmark, Sweden andGreece, 10 years in France and Spain, 12 years in Germany and Holland.Germany and Holland have the longest compulsory education.2. The government pays for the school materials of students in Germany, Swedenand Greece without considering their economical situation.3. In Spain government pays for the expenses of poor students who attendcompulsory education.4. Pre-school education is compulsory in France but it is compulsory in Germany,Denmark, Holland, Sweden, Spain and Greece.5. Religion is not compulsory in Holland and Spain but it is compulsory inGermany, Denmark, France, Sweden and Greece.6. The most important lessons of compulsory education in these countries are;countries language, maths and science.In Turkey7. Compulsory education is 8 years in Turkey. The duration of compulsoryeducation in Turkey is less than the duration of compulsory education inEuropean Countries.8-Guiding and directing activities in Turkey is not as functional as guiding anddirecting activities in European Countries.9. The structure of education system in Turkey is centralist.10. Pre-school education is not compulsory in Turkey.