Yaygın eğitim kurum ve kuruluşlarının bilgisayar eğitimi programlarının değerlendirilmesi (İzmit örneği)
Evaluation of computer training programs of institutions in İzmit
  1. Tez No: 206231
  2. Yazar: TUĞRUL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hayatımızın içine nüfuz etmiş olan teknoloji günümüzde bireylerin yaşamlarını birincidereceden etkilemektedir. Bu çağda bireylerin teknoloji ile barışık yaşayabilmesi içinbilgisayar bilgisine sahip olması gerekmektedir. Örgün eğitim çatısı altında olanlar okulda,yetişkinler de bir çok yaygın eğitim kurum ve kuruluşlarında eğitim alarak bugereksinimlerini karşılamaktadır. zmit'te yetişkinlere bilgisayar eğitimi vermeye yönelik halkeğitimi merkezi, belediyeler, özel kurslar, vakıflar ve dernekler bir çok kurs açmaktadır. ştebu araştırma, zmit'te yetişkinlere bilgisayar eğitimi veren yaygın eğitim kurumlarınınbilgisayar eğitimi programlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.İzmit'te bilgisayar eğitimine devam eden 332 kursiyere anket uygulanmıştır. Anket 65sorudan (demografik:10, eğitim programının içeriği:10, eğitim ortamı ve araç gereçler:14,usta öğreticiler:10, sınavlar:2, eğitim yöntem ve teknikleri:5, kurs ve program hakkındakigenel görüşler:14) oluşmaktadır. Verilerin frekans ve yüzdeleri hesaplandıktan sonra, KurumTipi (özel, kamu), Kurum Kategorisi( HEM, KO-MEK, Özel ve Diğer), DemografikÖzelikler ve kursun ücretli olup olmadığına göre veriler arasında anlamlı derecede farklılaşangörüşleri tespit etmek için Anova ve t-testi ile analizler yapılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bazı veriler şöyledir; Bilgisayar eğitimine geneldegençler, bekarlar ve bayanlar katılmaktadır. Kursiyerlerin yarısı kurslara ücretsizkatılmaktadır. Kursiyerlerin önemli bir kesmi kurs programının hazırlanmasında yaş, ihtiyaçve eğitim düzeylerinin dikkate alınmadığı, temizliğe yeterli düzeyde özen gösterilmediği,kantinin yeterli olmadığını, kurs öncesi verilen bilgininin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir.Bunlara rağmen kurslarda istihdam edilebilmeleri açısından gerekli bilgi ve becerilerinverildiğini, bilgilerin yeni olduğunu belirtmiştirler. Gittikleri kursu başkalarına daönermektedirler.Anket çalışma bulgularına göre; Kurs programlarının hazırlanırken farklı yaş veihtiyaca göre düzenlenmesi ve grupların oluşturulurken bunların göz mönüne alınması, yazılıve görsel notlar verilmesi, uygulama ve proje çalışmalarına ağırlık verilmesi, temizliğe özengösterilmesi, kurs karşılığında cüzide olsa bir miktar ücret alınması, sınıfların kalabalıkolmaması ve herkesin tek başına bilgisayar başına oturabilmesi eğitimin daha iyi olması içinönerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been made for the purpose of evaluating widespread traininginstitutions which give computer training to adults.Survey has been applied to 332 course attendants. The survey consists of 65 questions(demographic: 10, content of training programs: 10, training environment and tools: 14,expert trainers: 10, exams: 2, training methods and techniques: 5 general views about courseand program : 14). After computing frequency and percentages of data analyses has beenmade with t-test and Anova to determine meaningfully different views among data dependingon Institution Type (public, private), Institution Category (IHEM, KO-MEK, Private andOther), Demographic Properties, course?s being with charge or free.Some outcomes obtained at the end of research are as follows: usually young people,singles and women attend computer course. Half of the course attendants attend the coursewithout fee. Considerable part of attendants have revealed that age, need and training levelshave not been considered while preparing course programs, cleanliness has not been too muchcared, canteen is not sufficient, pre-course information is not sufficient. Although these, theyhave clarified that necessary information and skills is given in the courses and information isup to date. They recommend the course they attended to others.Course programs? regulation according to different ages and needs while beingprepared and taking this into consideration while forming groups, giving written and visualnotes, giving weight to implementation and project works, taking fee in payment for courseeven if a small amount, classes not being crowded and everyone? s using a computer byhimself/herself will provide a better training.