Dokuzuncu sınıf coğrafya dersi eski ve yeni müfredat programlarının eğitim-öğretime uygunluğu bakımından karşılaştırılması
Compared previous 9th class geography lesson and new education curriculum with the educational appropriateness.
  1. Tez No: 206232
  2. Yazar: ZAFER AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİYE GARİPAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırmada, dokuzuncu sınıf coğrafya dersi eski ve yeni müfredat programlarıeğitim-öğretime uygunluğu bakımından karşılaştırılmaktadır. Bu araştırma, eski ve yenimüfredat programlarını yöntem, öznellik ve nesnellik, kavram ve ilkeler, dil ve değerleraçısından karşılaştırmayı; İstanbul'daki ortaöğretim kurumlarında görev yapan coğrafyaöğretmenlerinin ve dokuzuncu sınıf öğrencilerinin yeni ve eski programa ilişkin görüşlerinialarak, programların uygulanması sonucunda ortaya çıkan sorunları saptamayı ve çözümönerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.Uygulamaya başlanan yeni coğrafya öğretim programı, önceki programa göreöğrenci merkezli öğretim özelliği ile bazı üstünlükler içermesine karşın coğrafya öğretimindeyaşanan sorunları bütünüyle çözecek gibi görünmemektedir. Eski dokuzuncu sınıf coğrafyamüfredatı için söylenen süre yetersizliği, fiziki altyapı eksikliği, kitap hataları vb. sorunlartam manasıyla çözüme kavuşmamıştır.Problemleri tespit etmek amacıyla İstanbul'un Pendik, Kadıköy, Maltepe, Ümraniyeilçelerinde yer alan çeşitli liselerde 40 öğretmen ile 600 öğrenciye anket uygulanmış, eldeedilen sonuçlar ile eski ve yeni coğrafya müfredatları karşılaştırılmıştır. Bu doğrultudayapılmış olan kapsamlı araştırmanın sonuçları bölümler halinde kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, 9th glass geography lesson old and new education curriculum arecompared education instruction appropriateness. This research?s aim is comparing old andnew education curriculum?s from the point of method, subjectivity, objectivity, concept,principles, languages and values taking the opinions of high school teachers?and 9th classstudents in İstanbul about new and old education curriculum, at the end of the applyingeducation curriculum to expose problems and finding the solutions.Applying new geograhy education curriculum, indludes some superiority in spite ofpreeceding curriculum,semms will not solve completely the problems that feel geographyeducation.It was said about to the old geograhy curriculum ;insufficient time,physicalsubstructure insufficiency,book mistakes problems couldn?t be solved.To the aim of expose problems,taking a poll to the 40 teachers and 600 students indifferent schools of İstanbul?s Pendik, Kadıköy, Maltepe, Ümraniye districts. Outcomes withold and new geograhy education curriculum are compared. In this direction comprehensiveresearch?results are categorized sections.