İlköğretim 7. sınıf vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersi kavramlarının öğrenilmesinde sosyal, ekonomik ve kültürel faktörler ile eğitim-öğretim uygulamalarının etkileri
Seventh clases civilisation and human rights education lesson's effect on education and teaching practise of learning concepts with social, ekonomical and cultural factors
- Tez No: 206237
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, 7. sınıf Vatandaşlık ve nsan Hakları Eğitimi dersinde geçenkavramların öğrenilmesinde sosyal, ekonomik ve kültürel faktörler ile eğitim-öğretim uygulamalarının etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçlastanbul ili Üsküdar, Ümraniye ve Kadıköy ilçelerinden üçer ilköğretim okuluolmak üzere toplam 9 okul, 8. sınıfa giden 326 öğrenci ve 12 sosyal bilgileröğretmenine ulaşılarak örneklem grubu oluşturulmuştur.Verilerin değerlendirilmesi sonucunda sosyal, ekonomik ve kültürel faktörler ileeğitim-öğretim uygulamalarının vatandaşlık kavramlarının öğrenilmesindekietkileri irdelenmiştir. statiksel değerlendirmede frekans ve yüzdeler bulunmuş,?Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)? ile bazı değişkenlere ilişkin (ANOVA)Sonrası Post-Hoc Tamhane's T2 Testi ve bağımsız grup t testi uygulanmıştır.Elde edilen sonuçlara göre;1. Öğrencilerin yaşadıkları yer, sahip oldukları olanaklar (internet, vcd,ansiklopedi, gazete alımı değişkenleri) ve katıldıkları kültürel etkinlikleriçinde yer alan tiyatro 7. sınıf Vatandaşlık ve nsan Hakları Eğitimi dersindegeçen kavramların öğrenilmesini olumlu yönde etkilemektedir.2. Öğrencilerin algıladıkları ekonomik düzey (ailelerinin maddi durumdeğişkeni) 7. sınıf Vatandaşlık ve nsan Hakları Eğitimi dersinde geçenkavramların öğrenilmesini etkilememektedir.3. Öğrencilerin öğretmenlerinin kişisel özellikler içinde yer alan öğretmenkıdemi 7. sınıf Vatandaşlık ve nsan Hakları Eğitimi dersinde geçenkavramların öğrenilmesini olumlu yönde etkilemekte fakat meslekiözellikleri kavram öğrenmelerini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
This research is prepared with the aim of learning the concepts of social, economicaland cultural functions of the seventh classes Civilization and Human RightsEducation Lesson. Due to this aim a sample study is done in nine schools, with threehundred twenty six eighth classes students and twelve social science teachers. Theseschools are in stanbul but in different regions as follows, in Üsküdar, Ümraniyeand Kadıköy.After the evaluation of datas, it is identified that; the social, economical and culturalfunctions of the students, affects their learning of civilisation concepts. In statisticalevaluation the frequincies and their percetages are found and according to somevarieties with ANOVA, Post-Hoc Tamhane?s T2 Test and free group t test isapplied.As a result of all the evaluations and researches:1. The place where the students live and facilities ( as internet, vcd,encyclopedias, newspapers ) also theatre, as the cultural facility that astudent involves affects the seventh class students learning civilisation andhuman rights education lesson concepts positively.2. The students? perception of their economical level (families material positionvariety) does not affect the the seventh class students learning civilisation andhuman rights education lesson concepts.3. The teachers? seniority as a part of the teachers personality speciality affectsthe seventh class students learning civilisation and human rights educationlesson concepts positively but the teachers? occupational specialities doesn?taffect it.