A case study for the effects of collocation instruction on writing and vocabulary gains of students
Yazma çalışmaları ile desteklenen eşörüntülüme (collocations) öğretiminin öğrencilerin kelime edinimine etkileri
  1. Tez No: 206236
  2. Yazar: GAMZE BATURALP AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, kişinin anadilini kullanırken,her defasinda değişik sözcükleri yanyana getirip yeni cümleler kurmak yerine,beyninde kalıplar halinde tuttuğu çeşitli ifadeleri alıp kullandığı veyabirleştirerek anlamlandırdığı ortaya çıkmıştır. ?Eşdizimli sözcük? adındaki bukombinasyonlar beynimizdeki ?sözlüğün? en önemli kısmını oluştururlar. Ohalde yabancı dil öğrenen bir kişinin, o dili akıcı ve doğal konuşması için busözcük öbeklerini öğrenmesi önemlidir. Bu çalışmanın amaçları da 3 başlıkaltında açıklanabilir. Birincisi, yabancı dil olarak ngilizce'de eşdizimli sözcükeğitiminin konu hakkında farkındalık kazandırıp kazandırmayacağı; ikincisi, bueğitimin daha iyi yazılı çalışmalar ortaya çıkarmada pozitif bir katkısının olupolmayacağı; ve üçüncü olarak da bu eğitimin daha fazla sözcük öğrenmeye yolaçıp açmayacağıdır.Bu çalışmanın denek grubunu stanbul Teknik Üniversitesi ngilizceHazırlık Programı'ndaki orta düzey öncesi ngilizce seviyesine sahip 19 öğrencioluşturmuştur. Çalışmada hem deney hem de kontrol grupları aynı okumaparçalarını okumuşlar, aynı konularda yazma alıştırmaları yapmışlar ve her ikigruba da geribildirim verilmiştir. Ancak deney grubunun materyalleri eşdizimlisözcüklere göre hazırlanmış ve bu grubun komposizyonlarındaki eşdizimhatalarına özel geribildirim verilmiştir.Araştırmanın sonunda, deney grubu kendi içinde, pozitif yönde anlamlıfarklar göstermiştir. Ayrıca bu öğrencilerin paragraflarında daha fazla eşdizimlisözcük kullandıkları saptanmıştır. Ancak bu durum, deney grubu öğrencilerininkomposizyon notlarının kontrol grubuna göre, istatiksel açıdan farklı olmasınısağlamamıştır. Son olarak, deney grubunun son komposizyonlarında daha çokeşdizimli sözcük kullanması dışında anlamlı farklar bulunamamıştır. Bu daeşdizimli sözcük eğitiminin, bu öğrenci grubunda farkındalık kazandırmadığı;öğrencilerin daha iyi paragraflar yazmasına, veya daha fazla sözcüköğrenmesine etki etmediği sonucunu çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
It is now widely accepted that native-speakers have a lexicon thatconsists of prefabricated chunks which they use in order to comprehend andproduce language. Collocations are the biggest part of these chunks. Thus,learning collocations is vital for an L2 learner in order to achieve a fluent andnatural language.The goal of this study is threefold: first, whether collocation instructionwould enable students to recognize collocations in a new text was examined. Inother words, whether collocation instruction would help students gainawareness of chunking was investigated. Secondly, the effect of collocationinstruction on writing was examined. Thirdly, whether the amount of vocabularyitems and collocations was different between the group receiving collocationinstruction and the one receiving traditional vocabulary instruction wasinvestigated.The subjects of the study comprised of 19 pre-intermediate levelstudents at Istanbul Technical University, English Preparatory Programme.The findings of the study revealed that the experimental group showedmore improvements than the control group. However, when the last grades andthe post-tests of both groups were compared by means of the statistical tests,no significant results between the groups were observed except that thesubjects in the experimental group used significantly more collocations in theirwritten works. Shortly, this study did not show collocation instruction to havepositive effects on awareness, writing productions or vocabulary gains of thestudents.